Çocuk

Yenidoğan İşitme Testi Ne Zaman Yapılır?

Hastanede doğum yaparsanız, taburcu olmadan önce bebeğiniz için yenidoğan işitme testi önerilebilir. İşitme taraması kolaydır ve ağrılı değildir. Aslında, bebekler tarama sırasında genellikle uykudadır. Çok kısa bir zaman alır – genellikle sadece birkaç dakika. Bazen tarama, bebekler hastanedeyken veya hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra tekrarlanır.

İşitme taramasından geçemeyen bebekler bir odyolog tarafından test edilmelidir. Odyolog, işitmeyi test etmek için eğitilmiş bir kişidir. Bu kişi, işitme kaybı olup olmadığını öğrenmek için ek testler yapacaktır. Bir işitme uzmanının bir bebeğin işitme kaybı olup olmadığını, ne kadar işitme kaybı olduğunu ve ne tür olduğunu öğrenmek için yapabileceği birçok test vardır.

İdeal olarak, test ilk 4 ila 5 haftada yapılır, ancak 3 aya kadar yapılabilir.

Yenidoğan işitme testi nasıl yapılır?

Yenidoğan işitme testi, otomatik otoakustik emisyon yani AOAE testi olarak adlandırılır. Sadece birkaç dakika sürer.

Bebeğinizin kulağına küçük ve yumuşak uçlu bir kulaklık yerleştirilir ve hafif tıklama sesleri dinletilir.

Her testten net yanıtlar almak her zaman mümkün değildir. Bu çoğu bebekte meydana gelebilir ve her zaman bebeğinizin kalıcı işitme kaybı olduğu anlamı taşımaz.

Peki, ne anlama gelebilir:

  • Test yapıldığında bebeğiniz huzursuz olabilir
  • Arka plan gürültü olabilir
  • Bebeğinizin kulağında sıvı veya geçici bir tıkanıklık olabilir

Bu durumlarda bebeğinize ikinci bir test yapılması önerilebilinir. Bu, birinci testle aynı olabilir veya otomatik işitsel beyin sapı yanıtı (AABR) testi olarak adlandırılan başka bir test olabilir.

AABR testi, bebeğinizin başına ve boynuna 3 adet sensör yerleştirmeyi içerir. Bebeğinizin kulaklarına yumuşak uçlu kulaklıklar yerleştirilir ve hafif tıklama sesleri dinletilir. Bu test 5 ile 15 dakika arasında sürer.

Bu testler bebeğinize zarar vermez.

Bebeğime yenidoğan işitme testi yaptırmak zorunda mıyım?

Yenidoğan işitme testi şiddetle tavsiye edilir, ancak zorunlu değildir. Tarama testi yaptırmamaya istemezseniz, bebeğiniz büyüdükçe işitmesini kontrol etmenize yardımcı olacak kontrol listesi verilecektir

Sonuçları ne zaman alınır?

Test yapılır yapılmaz bebeğinizin işitme testi sonuçları size verilecektir. Bebeğinizin her iki kulağında da net bir yanıt varsa, kalıcı işitme kaybı yaşamaları olası değildir.

Ancak yenidoğan işitme testi her türlü kalıcı işitme kaybını tespit etmez. Çocuklarda daha sonra kalıcı işitme kaybı da gelişebilir, bu nedenle çocuğunuzun işitme duyusunu büyüdükçe kontrol etmeniz önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu