Çocuk

7 Aylık Bebek Gelişimi

Koskoca 7 ayı geride bırakırken, artık bebeğinizin seslere ve renklere daha duyarlı olduğu 7 aylık bebek gelişimi sürecine de gelmiş bulunuyorsunuz. Önceki aylarda olduğu gibi, 7. Ayda da, bebeğin anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi sağlıklı olması açısından, büyük önem taşımaktadır.

7 Aylık Bebek Gelişimi Süreci
7 Aylık Bebeğin Boyu Ve Kilosu
7 aylık erkek bebeğin kilosu 8.4 kilo, kız bebeğin kilosu ise ortalama 7.7 kilo civarında olmaktadır. 7 aylık erkek bebeğin boyu ise 68.5 santimken, kız bebeğin boyu 67. 3 santim civarındadır. 7 aylık bebeğin baş çevresi ise ortalama olarak, 43 santim civarındadır. Beden boyu ölçüleri için verilen bu ölçülerin bir ortalama olduğu unutulmamalı, küçük değişiklikler görülmesi tehlike olarak kabul edilmemelidir. Ancak bu ölçülere nazaran önemli farklılıklar çocuğunuzda bulunuyorsa, doktora gitmekte fayda bulunmaktadır.

7 Aylık Bebeğin Görme Ve İşitme Yetisi
7 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebeğin görme yetisi neredeyse tamamen gelişmiştir. Uzaktaki tanıdığı insanları ya da nesneleri, artık daha net bir şekilde seçebilmektedirler. Bunun yanı sıra çok daha hızlı hareket eden nesne ya da canlıları da, iyi bir şekilde takip edebilirler.

7 aylık bebek gelişimi

7 aylık bebek gelişimi sürecine baktığımızda bebeğin işitme yetisinin de, görme yetenekleri gibi neredeyse tamamen geliştiğini rahatlıkla görebiliriz. 7 aylık bebekler sesin geldiği yönü artık çok daha net bir şekilde anlayabilirler. Daha yavaş sesleri ise, daha dikkatli bir şekilde dinleme yetenekleri artmaktadır.

7 aylık bebeğin zihinsel gelişimi nasıl olur?
7 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebekler artık sesli ve sessiz harfleri rahat bir şekilde birleştirebilmektedirler. Bu süreçte mamama gibi heceleri daha fazla bir araya getirerek, istek ve tepkilerini ortaya koyabilirler. Yavaş yavaş emeklemeye başlayan bebekler, sizin vereceğiniz tepkilere karşı da çok daha duyarlı olabilmektedirler.

7 aylık bebeklerin sosyal gelişimine baktığımızda ise, tanımadığı insanlardan ürkerek, onların kucaklarında olmaktan hoşlanmadıklarını da görebiliriz.

7 aylık bebek neler yapar?

  • Bir elindeki nesneyi, diğer eline geçirebilirler.
  • El sallamaya ve ellerini çırpmaya başlayabilirler.
  • Düşürdükleri bir nesneyi arayarak, bulmaya çalışırlar.
  • Oyuncakları alındığında, daha şiddetli itirazlarda bulunabilirler.
  • Sırt üstü yatar vaziyette iken, ayaklarını ağzına götürerek emmeye çalışabilirler.
  • 7 aylık bebek gelişimi sürecinde, sevdiği ve yabancı kişileri, daha net bir şekilde ayırt edebilirler.
  • kendi çıkardıkları sesleri dinledikleri gibi, yabancıların çıkardıkları seslere de daha fazla dikkat kesilebilirler.
  • Tam olarak başarı sağlayamazlar bile, daha rahat kaşık tutmaya başlayabilirler.
  • Ellerindeki cisimleri birbirine vurarak, ses çıkarmayı sağlayabilirler.28

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu