Kadın

Selülit Nedir?

Cildinizin altında – kilo, vücut yağ yüzdesi ve zindelik düzeyi ne olursa olsun – enerji depolayan yağ hücreleriniz vardır. Kadınlar erkeklerden daha fazlasına sahiptir. Zamanla, hormonlar, diyet ve yaşam tarzı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak büyürler.

Yağ hücreleri, cildinizi kaslarınıza bağlayan güçlü, lifli kordonlardan oluşan bölmelerin içindedir. Bu kordonlara septa denir. Yağ hücreleri küçük olduğunda, yaşamın erken dönemlerinde genellikle bu bölmelere iyi otururlar.

Ancak hücreler büyüdükçe bölmeler kalabalıklaşır. Genişleyen yağ hücreleri yukarı doğru iterken septalar cildi aşağı çeker. Selülitin pürüzlü yüzeyini yaratan da budur.

Selülit tıbbi bir sorun değildir ve olması sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez. Bununla birlikte, toplumun gerçekçi olmayan güzellik standardı nedeniyle, nasıl göründüğü konusunda duygusal sıkıntıya neden olabilir.

Buna rağmen pek çok kişi selülitlerinden kurtulmanın veya en aza indirmenin yolları için doktorlarına başvuruyor ve bunun sonucunda birçok tıbbi ürün ve prosedür ortaya çıktı.

Selülitin 4 Derecesi

Doktorlar, çeşitli derecelendirme sistemleri aracılığıyla selülit şiddetini sınıflandırır. Bir sistem birden dörde kadar olan dereceleri kullanır.

 • Derece I: Selülit yok ama erken değişiklikler başladı.
 • Derece II: Cilt dinlenirken selülit görülmez, ancak cilt sıkıştırıldığında veya kaslar kasıldığında belirginleşir.
 • Derece III: Cilt dinlenirken selülit görülür.
 • Derece IV: Cilt dinlenirken daha şiddetli selülit görülür.

Selülit Neden Olur?

Kilo aldıkça selülit görünümü kötüleşme eğiliminde olsa da, en zayıf insanları bile etkileyebilir. Bunun nedeni, yağ birikintileri durumu daha da kötüleştirirken, yağın kendisinin birincil neden olmamasıdır.

Bazı alevlendirici faktörleri kontrol edebilirsiniz, ancak selülitin temel nedenleri kontrol edemediğiniz şeylerdir, örneğin:

 • Cilt yapısı
 • Hormonlar
 • Genetik
 • Yaş

Cilt Yapısı

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu sert, lifli bölmelerin oluşturduğu bölmeler, selülitin asıl nedenidir. Bununla birlikte, bağ dokusunun düzenlenme şekli, esas olarak cinsiyete göre değişir.

Çoğu erkekte, bölmeler derinin altında çapraz çizgili veya çapraz şekilde, pürüzsüz ve sürekli bir düzende düzenlenir.

Kadınlarda, cilde dik ve dikey olma eğilimindedirler. Bu nedenle, cildi belirli noktalarda alttaki dokuya bağlayarak, yağ hücrelerinin cilt üzerinde yukarı ittiği ve bantların aşağı doğru çektiği odacıklar oluştururlar.

Erkekler ayrıca genellikle kadınlardan daha kalın bir cilt tabakasına sahiptir, bu da erkeklerde nadiren görülen selülit görünümünü azaltır.

Hormonlar

Hormonlar, cinsiyete göre değişen selülitin başka bir nedenidir.

Birincil kadın hormonu olan östrojen, yağın düzenlenmesinde rol oynar. Özellikle üreme yıllarında, göğüslerde, uyluklarda ve kalçalarda (selülitin en yaygın olduğu yerde) doğal olarak yağ birikmesine neden olur. Bu yağ, çocuk doğurmak için bir enerji kaynağı olarak tasarlanmıştır.

Yüksek östrojen durumundayken selülit geliştirme olasılığınız daha yüksektir, örneğin:

 • Gebelik
 • Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak

Östrojen sadece yağ depolarını etkilemez. Aynı zamanda tutarlı yağ seviyelerini korumanıza yardımcı olur. Menopozda östrojen azaldığında, kadınların kilo alması daha kolay hale gelir ve bu da selüliti şiddetlendirir.

Genetik

Selülitin genetik bir bileşeni olduğuna inanılıyor ve ailelerden geçiyor. Aslında, selülit için en önemli risk faktörlerinden biri, selülit olan aile üyelerine sahip olmaktır.

Birkaç çalışma, selülite duyarlılığınızda rol oynayan genleri tanımladı. Bunlardan en az bazı maddelerin başa etkileyen iltihabı, kan-akım regülasyonu, östrojen reseptörleri ve yağ hücrelerinin biyolojisi, tüm selülit gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir.

Genlerden birinin neden olduğu artan selülit riskinin sigara içenlerde arttığı görülüyor.

Yaş

Gençken, bağ dokunuz esnek ve elastiktir, gerilir ve cildinizle birlikte yol açar, böylece her şey pürüzsüz kalır.

Yetişkinlik boyunca, cildinizin dış tabakası zayıflar, incelir ve elastikiyetini kaybeder. Yerçekimi etkisini gösterir ve cilt sarkmaya başlar. Septalar daha sıkı ve sertleşmeye devam ediyor. Cildinizdeki kan damarları daha kırılgan hale gelir. Bütün bunlar selülit daha belirgin hale getirir.

Ağırlaştırıcı Faktörler

Birkaç faktör, selülit riskinizi artırabilir ve şiddetlendirebilir ve nedenlerin aksine, bunların bir kısmını veya tamamını kontrol edebilirsiniz.

Selülit görünümünü artırabilecek şeyler şunlardır:

 • Ağırlık değişiklikleri
 • Zayıf beslenme
 • Kas tonusu eksikliği
 • Sigara içmek
 • Kötü cilt sağlığı

Selülitten Nasıl Kurtulur

Selüliti şiddetlendiren faktörler üzerinde bir miktar kontrolünüz olduğundan, bu faktörlerin karşıtlarının selülit görünümünü azaltabileceği mantıklıdır.

Sebeplerin ve alevlendirici faktörlerin çoğu dört şeyle ilgilidir:

 • Yağ depoları
 • Dolaşım
 • Enflamasyon
 • Cilt ve bağ dokusu sağlığı

Yaşam tarzı değişiklikleri sadece bu şeyleri iyileştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, bazı değişiklikler aynı anda birkaçını hedefler.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu