Çocuk

Bebeğinizin İlk Göz Muayenesini Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Erken yaşta göz kontrolü

Küçük bebeğinizin her yönden iyi bir başlangıç ​​yapmasını istiyorsunuz ve buna göz sağlığı da dâhildir. Ancak bebeğinizin gözlerini kontrol ettirmeye başlamak için doğru zaman ne zaman? Ne de olsa bebekler ve küçük çocuklar bir göz çizelgesini okuyamaz. Erken başlamak en iyisidir.

Küçük bebekler ve çocuklar için göz muayenelerini geciktirmemek önemlidir, çünkü bazı erken göz problemleri yaşam boyu görmeyi etkileyebilir. Bir sorunu erken bulmak, küçük bir sorunun büyük (ve tedavisi daha zor) bir sorun haline gelmesini engelleyebilir.

Çocuklar ne zaman göz muayenesine ihtiyaç duyar?

Uzmanlar, herhangi bir belirgin göz problemi olmayan çocuklarda anaokulundan önce mümkünse bir göz doktoru tarafından kapsamlı bir göz muayenesinin 1 yaşına kadar tekrarlanmasını önerir. Çocuk doktorları doğumdan hemen sonra ve yaşamın ilk birkaç yılında sınırlı göz muayeneleri yaparlar. Bunlar, öğrenciden gelen ışık refleksindeki ve gözün dış yönlerindeki ve oküler hizalamadaki çeşitli anormallikleri tespit edebilir.

Bu testler, aşağıdaki durumlarda çok daha önemli hale gelir:

  • Bir kardeşte veya ebeveynde varsa, şaşı veya dönmüş gözler ( şaşılık ) veya tembel göz ( ambliyopi ) gibi büyük bir göz problemi varsa.
  • Bir çocuk doktoru tarafından tespit edilen bir göz problemi varsa.
  • Ebeveynler tarafından bir göz sorunu olduğundan şüpheleniliyorsa.

Teşhis edilmeyen durumlar veya anormallikler görme kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, uzmanlar, erken teşhiste bazı sorunları tersine çevirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Klasik bir örnek tembel gözdür. Bu durumdaki çocukların bir gözü diğerinden daha zayıftır.

Çocuklarda en sık görülen görme problemlerinden biri olan göz tembelliği genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Bu bir göz bandı, göz damlası veya gözlük içerebilir.

Bebeklerin İlk Göz Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Uzmanlar bebeklerin ilk göz muayenelerini altı aylıkken yaptırmalarını önerir. Bu muayenenin kapsamı, daha büyük çocukların ve yetişkinlerin aldığı kapsamlı muayeneler kadar detaylı olmasa da, göz doktoru, bebeğin gözlerinin sağlıklı olduğundan ve normal görme gelişimini engelleyebilecek herhangi bir sorun bulunmadığından emin olmak için testler yapacaktır.

Bebekler Kontrollere Ne Sıklıkla Götürülmeli?

Bir bebeğin sonraki göz muayeneleri şu şekilde yapılmalıdır:

  • 3 yaşında
  • Anaokulu veya birinci sınıftan önce (5-6 yaş)
  • Daha sonra 1-2 yılda bir

Görme sorunları teşhisi konan ve düzeltici gözlük reçetesi verilen çocuklar, özellikle kontakt lens takıyorlarsa, yıllık göz muayenesi yaptırmalıdır. Çocuğunuzun göz problemleri için özel risk faktörleri varsa, göz doktoru daha sık muayene önerebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu