Çocuk

Bebekler Neden Sık Hıçkırır?

Hıçkırık; karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran diyafram adı verilen kasın, kasılması sonucu ortaya çıkar. Hıçkırık son derece doğal bir eylemdir. Yetişkinlerde bu durum çok fazla olmasa da bebeklerde sık hıçkırık durumu görülebilir.

Bebeklerde hıçkırma eylemi anne rahminde iken başlar. Rahim içerisindeki suyu yutan bebek hıçkırmaya başlar. Gebeler bu hıçkırıkları ritmik bir şekilde hissedebilirler. Bebekler doğduktan sonra da hıçkırmaya devam ederler. Yeni doğan bebeklerin tümü bu eylemi gerçekleştirebilir. Genel olarak, bebekler süt emdikten sonra ortaya çıkar. Bebeklerin emdiği sütü sindirmeye başlaması ile hıçkırık meydana gelir. Bebeklerin biberonla beslenirken hava yutması da bu duruma sebebiyet verebilir. Ailede bu durum endişe oluşturabilir ancak bu bebeklerin sindirim sisteminin sağlıklı geliştiğinin göstergesidir. Uzun süreli hıçkırık yetişkinler için sıkıntılı olabilir fakat bebeklerde bu durum gayet sağlıklı bir süreçtir. Ayrıca bebeklerde hıçkırma mide kapasitesinin büyümesine de fayda sağlayabilir. Bebekler neden sık hıçkırır sorusuna cevap arayan ebeveynler bu şekilde cevap bulabilirler.

bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Bebeklerin Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Bebeklerin hıçkırması korkutucu olmadığı gibi sindirim işlevlerinin sağlıklı olduğunun bir kanıtıdır. Bebeklerin hıçkırmaları uykularını bölebilir. Ebeveynler bu durumda huzursuz olabilirler. Böyle olunca ebeveynler bebeğin hıçkırığı nasıl geçer diye arayışa girebilirler. Bu durumda yapılabilecek bazı uygulamalar şunlardır:

  • Süt emen bebekleri anneleri emzirdiklerinde durabilir.
  • Karnı yeni doyurulmuş bir bebeğin gazını çıkararak da hıçkırığın dinmesini sağlayabiliriz.
  • Bebeği dik pozisyona getirmek, sırtını sıvazlamak da sakinleşmesi için faydalıdır.
  • Ayrıca süt emen bebeklerin anne memesini doğru kavramasını sağlamak, hava yutma olasılığını azaltacağı için bu durumun önüne geçecektir.
  • Bebeklerin bulunduğu ortamın ısısı da bu durumu tetikleyen faktörlerdendir. Bebeğin bulunduğu yerde ortamın ısısı çok düşükse, daha sıcak bir yere geçilmesi de bebeği rahatlatacaktır.

Uzun süreli hıçkırma durumlarında bebekler huzursuz olarak ağlayabilirler. Bu durumda annenin bebeğini emzirmesi ya da bebeğe yapılacak yumuşak bir masaj onu sakinleştirmeye faydalı olacaktır. Yeni doğan bebeklere hıçkırığın geçmesi için dışarıdan herhangi bir içecek verilmemelidir. Özellikle toplumda tavsiye edilen su içirme, limonlu su verme durumu çok yanlış bir uygulamadır. Limon asit oranı yüksek bir besin olduğundan bebeklerin sindirim sistemine zarar verir. Ayrıca limonlu su bebeklerde kusmaya neden olabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu