Çocuk

Anne Sütü Nasıl Saklanır

Anne sütünün en önemli gıda olduğunun bilincinde olan anneler çalışsalar bile bebeklerini bu gıdadan mahrum etmemek için süt pompası ile sütlerini sağarak gerektiğinde verilmek üzere saklamaktadırlar. Anne sütü sağıldıktan sonra uygun koşullarda saklandığında 6 aya kadar tazeliğini muhafaza etmektedir. Anne sütünü uygun koşullarda saklamak kadar bu sütün nasıl ısıtılacağı da son derece önemlidir. Sütün uygun şartlarda ısıtılmaması besin değerini düşürür.

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır?
Anne sütü sağıldıktan sonra kapaklı bir cam kavanozda veya steril poşetlerde saklanır. Saklama süresine gelecek olursak derin dondurucuda 6 ay, buzdolabında kapağı kapalı olarak 1 gün, hava çok sıcak değilse oda sıcaklığında 1 saat bozulmadan kalabilir. Çalışan anneler sütlerini sağdıktan sonra üzerine tarihini yazarak derin dondurucuya kaldırabilirler. Bu sayede kendileri işteyken bebekleri acıktığında bu sütle beslenebilir. Sütü sağarken ve saklarken hijyen kurallarına dikkat edilmesi çok önemlidir. Ayrıca sütün bozulmaması ve vitamin değerini kaybetmemesi için de uygun şekilde ısıtılması gerekir.

Derin dondurucudan çıkarılan süt cezve, tencere veya mikrodalgada ısıtılmamalı, oda sıcaklığında erimesi beklenmelidir. Aksi halde süt içindeki birçok vitamini kaybeder. Oda sıcaklığında birkaç saat çözülmesi için beklendikten sonra, bir tenceredeki sıcak suyun içerisine süt kabı yerleştirilerek, benmari usulü ısıtılmalıdır. Bebeğin içeceği sıcaklığa geldiğinde biberona koyularak bebeğe verilmelidir.

anne sütü saklama

Bazen bebekler verilen sütün tamamını bitiremeyebilir. Böyle durumlarda süt kesinlikle derin dondurucuya kaldırılmamalıdır. Buzdolabında en fazla 1 saat içerisinde kullanılmak için bekletilebilir. Bu çok sağlıklı bir yöntem olmadığı için anneler sütü küçük, birer kullanımlık kavanozlara koyarak saklamalıdır. Bu şekilde bebek verilen sütün tamamını içeceği için, tekrar kaldırıp ısıtarak sütün besin değeri de azalmamış olacaktır.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan anneler çalışsalar bile bebeklerine sütlerini bu şekilde verebilirler. Böylece bebekte kendisi için en önemli olan gıdadan mahrum kalmaz ve daha sağlıklı beslenmiş olur. Yukarıda yazdığımız saklama koşullarına uymak şartıyla sütü sağarak saklamak sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir.

Günümüzde anne sütünü sağmak için çeşitli süt pompaları bulunmaktadır. Evinde süt pompası bulunmayan anneler de sütlerini elleriyle sağarak, aynı koşullarda saklayabilirler.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu