Sağlık

Felç Geçirmek Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Felç geçirmek nedir, nasıl tedavi edilir sorularından ilk önce felç geçirmek nedir sorusunu inceleyelim. Bir diğer değişle inme beyine giden Hayati oksijen ve kan akışının ayni bir biçimde kesilmesi veya azalmasıdır. Bu durum bir beyin krizidir. Kan akışının olmadığı bölgedeki hücreler hızlıca ölmeye başlarlar ve inmenin olduğu bölgeden sağlanan fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı olarak kayıplar meydana gelmektedir.

İnme tedavisi nasıl yapılır sorusunu inceleyecek olursak, İlk olarak en kısa sürede müdahale edilmelidir. Beyin damarının tıkanması durumunda, beyin dokusunda büyük hasarlar oluşmaya başlar. Bu hasar bekledikçe daha da geniş kitlelere yayılır. Tıkanan damar büyük olduğu zaman süre uzadığında hasar da artar. Beyin dokusundan inme nedeniyle ölen hücreleri, ne kadar kısıtlı tutabilirsek o derece erken düzelme sağlanabilir. Yapılabilecek tedavilere örnek verecek olursak: anjiyografik pıhtı çıkarma tedavisi, pıhtının kaynağına yönelik ilaç tedavileri, cerrahi tedaviler, girişimsel tedaviler, stentleme tedavisi.

İnme Belirtileri Nelerdir?

İnme belirtileri nelerdir sorusuna cevap verecek olursak,

  • Aynı kafa karışıklığı, konuşma ve anlamada güçlük çekmek
  • Aynı yürüme güçlüğü, sersemlemek, denge ve koordinasyon kaybı
  • Nedeni bilinmeyen şiddetli ve ani baş ağrısı
  • Kol veya bacak da, özellikle vücudun sadece bir tarafında ayni uyuşukluk ve güçsüzlük hissi oluşması

Bu belirtileri gösterdiğiniz zaman kesinlikle vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmeniz önerilmektedir. Erken müdahale inme durumlarında çok önemlidir. İnmeye erken müdahale hayatınızı bile kurtarabilir. Bu konudaki rutin kontrollerinizi aksatmamasınız.

İnme Çeşitleri Nelerdir?

İnme çeşitleri nelerdir sorusuna cevap olarak iki başlıktan bahsedilebilir. Bunlar iskemik inme ve kanayıcı inmedir.

  • İskemik inme: İskemik inme damarlarda zaman içinde plaklar veya birikmeleri ya da kapasitesi oluşması ile kan damarı tıkandığında oluşur. Bütün inmelerin %85 civarındaki türü iskemik inmedir
  • Kanayıcı inme: kanayıcı inmi beyinde bulunan bir kan damarından beyine kan sızıntısı olma durumunda meydana gelen bir inme türüdür. Kanayıcı inme türünün görülme sıklığı iskemik inme ye göre daha azdır ancak inme sonucu ölümlerin %30 undan kanayıcı inme sorumludur.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu