Cumartesi , 19 Eylül 2020
Hesaplama
çin takvimi cinsiyet hesaplama nasıl yapılır

Çin Takvimi 2020 Cinsiyet Hesaplama

Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi 700 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Çin takvimi ile gebelik oluştuktan sonra ve oluşmadan cinsiyet hesaplaması yapabilirsiniz. Astrolojik gözlemlere dayanarak geliştirilen bu takvimde sadece güneş değil ayın hareketleri de dikkate alınır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan bu takvime Çinliler değer vermekte ve orijinalini Çin’in başkenti Pekin’de saklamaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Cinsiyet hesaplama takvimleri her ne kadar bebeğin cinsiyetini gebelik öncesi tahmin etse de bu bir kesinlik arz etmemektedir. Bebeğin cinsiyeti ancak ultrason cihazı ile yapılacak incelemeler neticesinde kesin olarak belirlenebilmektedir. Cinsiyetin belirlenmesi için en erken hamilelik haftasının 12 olduğu uzman doktorlar tarafından belirtiliyor. Ancak çoğu zaman bu haftada bebeğin duruşundan kaynaklanan nedenlerden ötürü cinsiyetin belirlenemediği oluyor. Bu durumda çiftlerin 2-3 hafta içerisinde yeniden kontrole gelmeleri tavsiye ediliyor. 15-16. Haftalarda ise genellikle çoğu hamilelikte cinsiyetin kesin olarak belirlenebildiğini ifade edebiliriz.

Çin Takvimi Nedir?

Çin takvimi 60 yıllık döngüler üzerine kurulu bir takvimdir. Takvimin başlangıç tarihi milattan önce 2637 yılı olarak belirlenmiştir. 60 yıllık döngüler içerisinde de 5 adet 12 yıllık döngü bulunur. 12 hayvanın isminin verildiği bu yılların her birisi 5’er defa dönünce 60 yıllık döngü tamamlanır. Çin takvimi ile miladi takvim farklı olduğu için yaş hesaplamalarında da farklılıklar oluşmaktadır.
Çin felsefesinde bulunan 5 elemen ve 12 sembolik hayvan yılına göre çin takvimi bebek cinsiyeti hesaplaması yapmaktadır.
Çin felsefesinde yer alan 5 element şunlardır: ateş, toprak, metal, tahta ve sudur.
Çin takvimi hesaplamasında kullanılan hayvanlar ise şu şekildedir: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve yaban domuz olarak günümüze kadar gelmişlerdir.
Çin takvimine göre Miladi olarak her 60 yılda bir periyod dönmektedir buna göre elementler 12 yıllık 5 periyoda bölünmektedir. Her yıl bir hayvanla özdeşleşir ki, bunun temeli de Buddha döneminden bir rivayete dayanmaktadır.
Takvimin orijinal hali Çin’ in başkenti olan Pekin’de bir üniversitede saklanmaktadır. Bizde ki bir çok bebek cinsiyeti belirlemeye yarayan geleneksek yöntem gibi Çinlilerde yaklaşık 700 yıldır Çin Takvimi ile bebeklerinin cinsiyetini tahmin etmektedir.

Çin Takvimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Takvime göre bebek cinsiyeti hesaplaması yapmak istiyorsak öncelikle annenin yaş aralığının 18 ile 45 arasında olması gerekmektedir. Çinliler takvime göre 18-45 yaş arasını baz alarak bu hesaplama aracını oluşturmuşlardır. Bunun dışındaki yaşlarda hesaplama yapılması ne yazık ki mümkün değildir. 19-45 yaş aralığını da ayrıca sizin yaşınızın 18 olduğuna göre değerlendirmemeniz lazım çünkü çin yaşı hesaplaması ayrı yapılmaktadır.


Çin takvimi cinsiyet hesaplama işlemini yapabilmek için aşağıdaki iki veriyi kullanmanız gereklidir:
• Annenin gün ay yıl olarak doğum tarihi
• Gebe kalınan ay
Bu iki bilginin net bir şekilde doğru olması son derece önemlidir. Aksi takdirde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Annenin doğum tarihinin belirlenmesi ile Çin takvimine göre kaç yaşında olduğu hesaplanacaktır. Sonrasında gebe kalınan aylara göre cinsiyetin ne olacağını gösteren tabloda eşleşme yapılacaktır. Gebe kalınan aylara göre kız ya da erkek çocuk olacağı belirlenecektir. Buna göre anne ve baba adayları bir planlama yapabilir. Ancak kesinlik içermediği için büyük umutlar bağlamak ve hayaller kurmak doğru olmayacaktır.

çin takvimi cinsiyet hesaplaması

Çin Takvimi Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çin takviminin yıl başlangıç dönemleri ile miladi takvim uyuşmamaktadır. Dolayısıyla miladi takvime göre 20 yaşında olan birisi Çin takvimine göre 21 ya da 22 yaşında olabilir. Bir sene Ocak ayında başlayan Çin takvimi diğer sene Şubat ayında başlayabiliyor. Cinsiyet hesaplaması yapmadan evvel yaşın netleştirilmesi bu nedenle son derece önemlidir.

Takvime göre annenin çin yaşını bulabilmesi için miladi yalarına +1 veya +2 eklemesi gerekmektedir. Peki bu +1 veya +2 neye göre eklenmektedir.  Çin yaşı hesaplaması anneler için Ocak  ve Şubatta doğanlar için ayrı ve Mart ayından sonra doğanlar için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu nedenle çin yaşı hesaplaması oldukça önemlidir.

Ocak  ve Şubat Ayında Doğanların Çin Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Annelerden Ocak  ve Şubat ayı içerisinde doğanlar çin yılı başlangıç tarihlerine göre yaşlarına +1 veya +2 ekleyerek miladi yaşlarını hesaplamasını yaparak sonrasında çin takvimi ile bebek cinsiyeti hesaplaması yapacaklardır. Aşağıda sizler için yaşınıza +1 mi yoksa +2 mi ekleyeceksiniz doğum tarihinize göre onu paylaşacağız size ona göre yaşınızı hesaplayarak tabloda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceksiniz.


Mart ve Sonraki Aylarda Doğanların Çin Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Takvime göre sadece Ocak ve Şubat ayında doğan annelerin yaşlarına +2 ekleme durumu olabiliyor. Bunun dışında mart ve sonraki aylarda doğanlar için standart olarak yaşlarına +1 eklemeleri yetmektedir. Yaşlarına +1 ekledikten sonra paylaşmış olduğumuz tabloya göre bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenebilirler.

Annelerin yaşlarına +1 veya +2 ekleme hususunu detaylı olarak çin yılı başlangıç tarihlerini paylaştıktan sonra sizlerle örnek halinde hesaplama yapacağız.

Çin Yılı Başlangıç Tarihleri

•  6 Şubat 1970
•  27 Ocak 1971
•  15 Şubat 1972
•  3 Şubat 1973
•  23 Ocak 1974
•  11 Şubat 1975
•  31 Ocak 1976
•  18 Şubat 1977
•  7 Şubat 1978
•  28 Ocak 1979
•  16 Şubat 1980
•  5 Şubat 1981
•  25 Ocak 1982
•  13 Şubat 1983
•  2 Şubat 1984
•  20 Şubat 1985
•  9 Şubat 1986
•  29 Ocak 1987
•  17 Şubat 1988
•  6 Şubat 1989
•  27 Ocak 1990
•  15 Şubat 1991
•  4 Şubat 1992
•  23 Ocak 1993

çin takvimiyle bebek cinsiyeti hesaplama

Örnek Çin Yaşı Hesaplaması
Çin yılı başlangıcına göre yaşımıza +1 veya +2 ekleme olayını yukarıda sizlere anlattık bunu şimdi örneklendirecek olursak;

Örnek 1:
-Annemiz 1988 yılının 20 Mayıs tarihinde doğduğunu düşünürsek anne Ocak ve Şubat ayında doğmadığı için şuan ki yaşına 1 ekleyeceğiz yani 31+1 olarak Çin yaşımız 32 olacak ve aşağıdaki tabloda 32 yaşın karşısına bakacağız.


Örnek2:
-Annemiz 1992 yılının 1 Şubat tarihinde doğduğunu düşünürsek Çin Yılı hesaplamasına göre Ocak ve Şubat için ayrı hesaplama olduğu için yukarıdan bakıyoruz ve şuan ki yaşımıza +2 eklememiz gerektiğini anlıyoruz yani 27+2 olarak Çin yaşımız 29 olacak ve tabloda 29 yaşın karşısına bakacağız.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Tablosu
Takvimle ilgili olarak detaylı bilgilere yukarıda değindik şimdi ise hesaplamanın en can alıcı noktasında gelmiş bulunmaktayız. Aşağıda sizlerle çin takvimi tablosunu ve hesaplamanın elle manuel olarak nasıl yapılacağını anlatacağız.
Aşağıdaki tabloya göre ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi Çin Yaşımızı hesaplıyoruz ve sonrasında tabloda Çin yaşınız ile hamile kalınan ayın kesişimine bakarak Çin Takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini öğreniyorsunuz. Tablonun altında örneklendirme yaparak hesaplamayı sizlere öğreteceğiz.

cin-takvimi-tablosu

(Tabloyu büyütmek için üzerine tıklayınız.)

Örnek1:
Yaş hesaplamadaki aynı örnek ile bebek cinsiyeti hesaplaması yapalım. Annemiz 1988 yılının 20 Mayıs tarihinde doğduğunu ve yine Mayıs ayında hamile kaldığını düşünürsek anne Ocak ve Şubat ayında doğmadığı için şuan ki yaşına 1 ekleyeceğiz yani 31+1 olarak Çin yaşımız 32 olacak ve aşağıdaki tabloda 32 yaşın Mayıs ayı ile kesişimine bakarak bebeğinizin cinsiyetinin “KIZ” öğreneceksiniz. (Tabloda hesaplama sonucu kırmızı olarak işaretlenmiştir.)

Örnek2:
Yaş hesaplamadaki 2. Örnekle bebek cinsiyeti hesaplaması yapalım. Annemiz 1992 yılının 1 Şubat tarihinde doğduğunu ve yine Şubat ayında hamile kaldığını düşünürsek Çin Yılı hesaplamasına göre Ocak ve Şubat için ayrı hesaplama olduğu için yukarıdan bakıyoruz ve şuan ki yaşımıza +2 eklememiz gerektiğini anlıyoruz yani 27+2 olarak Çin yaşımız 29 olacak ve yukarıdaki 29 yaş ile Şubat ayı kesişimine bakarak bebeğinizin cinsiyetinin “ERKEK” olduğunu göreceksiniz.

(Tabloda hesaplama sonucu kırmızı olarak işaretlenmiştir.)


Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama 2020

Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi 2020 yılında da aktif bir şekilde kullanılıyor. Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde bu takvim büyük bir rağbet görüyor. Sizler de cinsiyet hesaplamak ve eşinizle eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız sitemizi kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca sadece gelecek için değil geçmiş için de sorgulamalar yapabilirsiniz. Öyle ki önceden doğan çocuklarınızda ne zaman hamile kaldığınızı hatırlıyorsanız bir sağlama yapabilirsiniz. Böylelikle takvimin nasıl sonuçlar verdiğini de test edebilirsiniz. Fakat hayal kırıklığına uğramamak adına sonuçlara kesin gözüyle bakmayınız.

Not: Çin takvimi hesaplaması tamamen eğlence amaçlıdır. Çin takviminin geçerliliği söz konusu değildir.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Doğru Mu?
Çin takvimi hesaplaması yapanlar sonuçların doğru ya da yanlış çıktığı yönünde yorumlarda bulunuyor. Ancak bu kişilerin doğru veriler kullanıp kullanmadığı da kesin olarak bilinmiyor. Zira kimlikte yer alan bilgilerin dahi gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tam olarak bilinmiyor. Buradan hareketle Çin takviminin %100 kesinlik içermediğini söyleyebiliriz. Ancak bazı annelerin tüm çocukları için takvimin isabetli bir sonuç çıkardığını da unutmayalım. Sonuç olarak bu takvimin eğlence amaçlı olarak kullanılabileceğini kesin sonuçlar için muhakkak doktora gitmeniz gerektiğini yineleyelim.

Çin Takvimi Doğru Çıkanlar
Çin takviminin doğruluğu konusunda bir kesinlik olmadığı ve bilimsel olarak ispatlanmadığı biliniyor. Ancak buna rağmen defalarca bu testi yapan ve doğru sonuca ulaşan kişilerin bulunduğunu da biliyoruz. Eğer çocuk sahibi iseniz sizler de kendi doğum tarihinizi ve gebe kaldığınız ayı belirleyerek geriye dönük bir sağlama da yapabilirsiniz.
Çin takvimi sonucu doğru çıkan çok sayıda ebeveyn olduğunu görmekteyiz. Bu kişilerin bazıları diğer hesaplama yöntemlerinde de aynı sonucu aldıklarını ifade ediyorlar. fakat bunun tam tersinin yani farklı hesaplama araçlarında farklı sonuçların çıktığı görülebiliyor. Bu da testlerin %100 doğru sonuç vermediğini gösteriyor.

Bebeğinizin cinsiyeti ne olursa olsun en önemlisi sağlıklı olmasıdır. Allah sağlıklı evlatlarınız olmasını nasip eylesin.Hakkında Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlginizi Çekebilir!

diyet karbonhidratlar

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Fazla kilolar tükettiğimiz gıdaların besin içeriğini bilmememiz yüzünden karşılaştığımız bir sorundur. Vücudun hem karbonhidrata hem …

29 Yorum

 1. Çin takvimi hesaplama adına her şey var gerçekten videosuna kadar çekilmiş çok güzel teşekkürler

 2. Çin takvimi hesaplama ile hamile kalanlar sonuç doğru çıktı mı?

 3. Bebek cinsiyeti hesaplama araçlarında gerçektende en farklısı çin takvimi hesaplama aracı değişik bilgilerle hesaplama yapıyor.

 4. Çin takvimi mi yoksa rus takvimi mi daha iyi acaba yardımcı olur musunuz?

 5. Hesaplamalar doğru sankim

 6. Çok iyi hesaplama yapıyor ve çalışıyor

 7. Merhaba ben Betül açık isim yayınlamayın lütfen
  20.06.1993 doğumluyum kız bebeğim olsun istiyorum hayırlısı ile ne zaman ilişkide bulunmalıyım ki kız bebeği olma olasılığı olsun

  • Çin takvimi cinsiyet hesaplama aracını kullanabilirsiniz yazının alt kısmında yazıyor tek tek deneme yapınız veya manüel hesaplama ile deneyin.

 8. Çin takvimi ile bebek cinsiyeti hesaplamanın bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum gerçekten çok saolun kolaylıkla hesaplama yaptım.

 9. hesaplama sistemi çok güzel çalışıyor

 10. Çok detaylı anlatılmış. Teşekkür ederim.

 11. İnce eleyip sık dokunulmuş teşekkürler.

 12. anlatım çok güzel olmuş , takvimde güzel çalışıyor , teşekkür ederim.

 13. Otomatil çin takvimi hesaplama aracı gerçekten kullanması çok kolaymış ben önce kendim hesapladım ama otomatikte doğru çıktı

 14. ilk defa duydum çin takvimini degişik ve güzelmiş

 15. Okuloncesi.ogretmenleri.net

  çok detaylı anlatılmış teşekkürler

 16. Çin takvimi hesaplamam yanlış çıktı yardımcı olur musunuz?

 17. Çin takvimi hesaplaması doğru bence

 18. Çok güzel bir uygulama olmuş teşekkürlr

 19. Benim hesaplama tutmadı neden acaba?

  • Doktorların bile ultrasonla bakıp tahmin yürttüğü cinsiyetin kesinliği bir sonraki ultrasonda değişebiliyor. Çin takvimi de tahmini bir hesap yapıyor sonuçta. Elbette tutmayanlar olacaktır yada hesabı tekrar yapmayı deneyin belki verilerden birini yanlış girmiş olabilirsiniz.

   Bebeğin cinsiyeti tabiki sadece Allah tarafından bilinen birşey. Alınyazısı diye birşey var ama eğer istiyorsanız son adet tarihinize göre cinsiyet belirleme yöntemlerini deneyebilirsiniz kızlar. Biyolojik takvim yani Çin takvimine göre hesaplama yaparken de yukarıda verilen aracı kullanın yoksa +1 yada +2 yaş eklemede hata yapabilirsiniz ve sonuçta hatalı olabilir. Hesaplama aracı ile yapmak en doğrusu. Bende de tutmadı kız gösteriyordu ama oğlumuz oldu. Herkese rabbim sağlıklı sıhhatli kucağına almayı nasip etsin bebişlerini 🙂

   • Geçen haberlerde görmüştüm ultrasonda kız demişler doğum anına kadar böyle bilmişler. Çocuk doğunca bir bakıyorlar erkek. Aile itiraz ediyor çocuklar karıştı diye daha sonra DNA testi yapılıyor ama geçen sürede kuşkularla dolu bir zaman geçiriyorlar. Sene 2020’de olsa böyle olaylar olabiliyor. Bencede tamamen eşler arasında eğlenceli bir amaç olmalı bu tarz biyolojik takvimler. Ama sanırım heyecanlı bekleyişte her çift bakıyordur bizde sitedeki araç sayesinde bakmıştık ilk çocuğumuz için. Şimdi ikinci çocuğu planlarken de tarihleri kontrol ediyoruz ama size sonsuz katılıyorum sağlıklı olsunlar cinsiyet ikinci planda.

 20. Daha dün gibi hatırlıyorum gebe kalmak için en uygun tarihleri hesaplıyorduk bu tarz programlar ile şimdi ise sıra biyolojik takvim ile çin takvimi ile cinsiyet hesabına geldi 🙂 Tüm isteyenler bebek sahibi olur umarım ve tabi bu testler eğlencelik, herkesin gönlüne göre ve sağlıklı olsun herşeyden önce.

 21. Yazının başını okurken dedim ne kadar teferruatlı birşeymiş 🙂 Sonra baktım şükür analiz aracı varmış hemen çıktı sonucum. Umarım gönlümüze göre olur ama bende katılıyorum her anne baba adayı gibi sağlıklı sıhhatli bir şekilde kucağımıza almak tek duamız. Çin takivimi eğlenmek için keyifli bir araç sadece ben ve eşim için.

 22. 20 KASIM 1990 DOĞUMLUYUM.TAKVİMDE HESAPLAMA YAPARKEN HATALI YAPMAMAYA ÇALIŞIYORUM AMA BİR ÇOK SİTEDE KAFA KARIŞTIRICI BİLGİ MEVCUT.OĞLUM OLSUN İSTİYORUM ÇİN TAKVİMİNE GÖRE YAŞ OLARAK 30 MU 31 YAŞA MI BAKMAM GEREKİYOR ? AYRICA KASIMDA YENİ DOĞUM GÜNÜM GELECEĞİ İÇİN YAŞIMI NASIL HESAPLAMAM GEREKİYOR

  • Merhaba takvime göre ekim ayında hamile kalırsanız bebeğiniz erkek olacak gözüküyor. Alt tarafta otomatik hesaplama bölümü var oradan sadece doğum tarihi ve ay girerek hesaplama yapabilirsiniz kolaylıkla.

 23. İlk defa karşılaştım çok güzel hemen hesaplama yapabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.