Sağlık

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Propolis en eski şifa kaynakları arasında yer alır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye olan etkisi ile bilinir.

Propolis Nedir?

Propolis arılar tarafından üretilen bir apiterapi ürünüdür. Çiçeklerden toplanan maddelerin işlenmesiyle ortaya çıkan bal dışındaki bir maddedir. Arılar kovanlarındaki çatlakları onarmak için propolis üretir.

İçerisinde reçine, balmumu, mineral ve vitaminler bulunur. Bu nedenle kovandan alındığı hali ile tüketilmez. Çeşitli yöntemlerle özü çıkarılır ve toz, krem, kapsül, damla gibi şekillerde tüketime hazır hale getirilir. Propolisi eczanelerden satın almak mümkündür. Propolisin en faydalı hali ise sıvı olanıdır.

propolis nedir

Faydaları Nelerdir?
Propolis MÖ 350 yılından beri şifa amaçlı kullanılan alternatif tıp ürünüdür. Enfeksiyonu önlemek, yaraları temizlemek ya da mumyalamak için kullanılmıştır. Güçlü bir antibiyotik etkisi vardır. Günümüzde propolisin faydaları şu tedaviler için kullanılmaktadır:

  • Dudağınızda uçuk çıktıysa bir kulak çöpünün ucuna propolis sürerek uçuklu yere dağıtmalısınız.
  • Ağız içi yaraları için propolis ile gargara yapmak gerekir.
  • Bağışıklığı koruyan propolis, iltihaplanmaları da önleyecektir.
  • Vücutta bulunan bakteri, virüs ve mantarları öldürür.
  • Hayvanlardan insanlara geçen virüsleri öldürür. Antiviral ilaçlardan daha etkilidir ve kimyasal olmadığı için sağlıklıdır.
  • Mide ve bağırsak iltihaplarını temizler. Mide duvarını güçlendirir. Midedeki su ve asit oranını dengeleyerek ülserden korur.
  • Hücrelerin deforme olması kanser gibi üzücü sorunlara neden olur. Propolis tüketimi hücrelerin yapısını korur, deforme olmasını önler. Pek çok kanser türüne karşı koruyucudur.
  • Cilt hücrelerini yeniler ve yaşlanma karşıtıdır. Antioksidan özelliği ile cilt sağlığını korur. Saçı besler, ciltte yanık izi kalmasını önler.
  • Tükürükteki iltihapları önlediği için diş eti hastalıklarından korur, diş kayıplarını önler.

Nasıl Kullanılır?
Propolis çeşitleri aktar ya da eczanelerde satılmaktadır. Hangi amaçla kullanacaksanız ona uygun formunu satın alabilirsiniz. Örneğin boğaz enfeksiyonları için sprey olanı, bağışıklık için tablet olanı kullanılmalıdır. Ağız sağlığı için sıvı olanı kullanılabilir. Propolis bal gibi güçlü bir üründür. Bu nedenle doktora başvurarak kullanmakta fayda vardır.

Sıvı propolis yetişkinlerde günlük 20 damla, çocuklarda 10 damla olarak kullanılır. Propolisli ballı karışımlar günde 1 tatlı kaşığı tüketilebilir. Suda çözünenler gıdalara katılarak pişirilmeden tüketilebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu