Sağlık

Hepatit-B Antikor Testi Nedir?

Hepatit-B antikor testi nedir konusu bu hastalığı yaşayanların ya da hastalıktan şüphe edenlerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Ancak bundan önce bu hastalığın belirtilerini bilmek ve buna göre tedbir almak gerekmektedir. Ancak Hepatit-B genel olarak çok az belirti vermektedir. Bazı belirtiler şunlardır.

  • Kas ağrıları
  • Bulantı
  • İştah ve kilo kaybı
  • Sarılık
  • Depresyon

Her ne kadar bu belirtiler olsa da genel olarak kendini belli etmez. Burada bu hastalığı bilmenin en iyi yollarında biri test yaptırmaktır.

Hepatit-B Testi Nasıl Yapılır?
Hepatit-B testi nasıl yapılır konusu da en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Testin yaptırılabileceği birçok alan bulunmaktadır. Genellikle hastaneler olmak üzere hemen bütün sağlık kuruluşlarında bu testleri yapmak mümkün olmaktadır. Test amacıyla kan alınmaktadır.

Test yaptırma esnasında çeşitli sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorular gelen mevzuattan kaynaklı ve yayılımı engellemek için sorulmaktadır. Yapılan bazı testlerin sonuçları bir hafta sonra bile çıkabilmektedir. Bu nedenle iyi bir takip süreci yapılmalıdır. Farklı testler uygulanmaktadır ve her birinin farklı sonuçları olmaktadır.

hepatit antikor testi nasıl yapılır

Hepatit-B Anti Hepatit-B Yüzey Antijeni
Vücudumda hepatit-b antikoru var mı sorusu test yaptıran ancak sonuçları negatif çıkan kişiler tarafından sorulabilmektedir. Bunun için anti-Hepatit B yüzey antijeni yani Anti HBs’ye bakılmaktadır. Eğer testin sonucu pozitif ise daha önce bu hastalığa yakalandığınızı ancak vücudun hastalığı yendiğini göstermektedir. Bu şekilde vücudunuz antikor üretmiş ve sizi koruma altına almıştır. Antikor oluşumu aşı ile de mümkün olmaktadır. Ancak bu noktada bulaşıcı olma ihtimali bulunmamaktadır.

Bu testte amaç hastalığın daha önce geçirilip geçirilmediğini öğrenmektir. Bu nedenle alınan kan örnekleri iyi incelenmekte ve vücudun ürettiği antikor tespit edilmeye çalışılmaktadır. Antikor testinin pozitif çıkması korkulacak bir durum değildir. Aksine vücudun gerekli savunma mekanizmasını oluşturduğunu göstermektedir.

Zaman zaman hepatit-b testi yaptırmak gerekebilir. Bu durum olduğunda mutlaka test yaptırmaya gidilmesi gerekmektedir. Yapılacak test ile birçok olumsuz durumun önüne daha yolun başında iken geçilebilir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Hepatit-b antikor testi yaptırmak bu nedenle oldukça önemlidir.

 

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu