KadınSağlık

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korunmasız olarak yaşanan cinsel ilişki sonrasında kullanılan ertesi gün hapı ile yüksek oranda progesteron salgılanır ve gebelik önlenir. Kadınlar tarafından ağızdan alınan bir hap ile gebe kalınmaması sağlanır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?
Bazen plansız şekilde cinsel ilişki gerçekleşebilir. Korunmasız yaşanan ilişkiler ya da kondom yırtılması gibi beklenmeyen durumlarda devreye ertesi gün hapı girecektir. Bu hap sayesinde planlanmayan gebelikler önlenecektir.

Ertesi gün hapları ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olacaktır. Örneğin ilişkiden birkaç gün sonra alınan hap artık etki etmez. Çünkü bu hapın içinde yüksek miktarda progesteron hormonu bulunur. Yani erkeklik hormonu fazladır. Bu sayede kadın yumurtasında erkek üreme hücresi sperm tarafından döllenemeyecektir. Hap erken dönemde kullanılırsa döllenme önlenir. Eğer daha geç kullanıldıysa da yumurta döllense bile rahme tutunması önlenir.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır diyenler için verilerle cevap verelim. Cinsel ilişki sonrasında ilk 24 saatte kullanılırsa gebelik ihtimalini yüzde 98 oranında önleyecektir. İkinci gün bu ihtimal yüzde 75’lere kadar iner ve 5 gün sonunda hiçbir etkisi görülmez. Bu hap korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu yumurtlama döneminde bile etkili olarak gebeliği önleyecektir.

ertesi gün hapı etkileri

Nereden Alınır?
Ertesi gün hapları eczanelerde reçetesiz olarak satılır ve isteyen alabilir. Tek bir ilaç değildir, pek çok çeşidi vardır. Bazısını tek doz almak yeterli iken bazısını ise belirli saat aralıkları ile birkaç doz almak gerekir.

Doğum Kontrol Yöntemi Değildir
Bu hap bir doğum kontrol yöntemi değildir. Doğum kontrol haplarından farklıdır. Düzenli olarak kullanmak gerekmez. Korunmasız cinsel ilişki yaşandıktan sonra tek seferlik olarak kullanılır. Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi değildir.

Cinsel hayata korunmasız olarak devam etmek ve her ilişkiden sonra bu hapı almak sağlığı ciddi tehdit edecektir. Kadınlara yüksek oranda erkeklik hormonu vereceği için yan etkileri oldukça fazladır. Sadece istisnai durumlarda mecbur kalınan hallerde kullanılmalıdır. Aktif ve düzenli cinsel hayatı olanlar diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır. Kazara yaşanan korunmasız cinsel ilişki sonrası bu hapa başvurulmalıdır. İlaç adet düzensizliği, bulantı, kusma gibi yan etkiler yapabilir. İlacın işe yarayıp yaramadığı ise diğer adet döngüsünde belli olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu