Sağlık

Vajinal Spermisitler Nedir?

Spermisitler diafram ve prezarvatifle birlikte kullanıldıklarında etkindirler. Ne varki tek başlarına güvenilir doğum kontrol yöntemi değildirler. Bu tür önleyiciler mekanik olmaktan çok kimyasal özellik taşımaları yüzünden doğal etki dışında etki sağlarlar. Genel olarak halk dilinde köpük olarak bilinen spermisitler özel kutusu içinde sallandıktan sonra yine özel bir araçla vajina ya sürülürler. Tek başına etkinlikleri sadece otuz dakika kadar olabilen spermisitler uzun süreli cinsel ilişkiler ve tekrarlanacak cinsel ilişkiler için pek önerilmezler. Belirttiğim gibi yüksek bir güvenlik oluşturmazlar. Yine de kontrol etkilerini hemen gösteren spesimitler hormonal yada fiziksel durumunuzu etkilemez.

Prezervatif veya diyaframla birlikte kullanıldıklarında ise yüksek bir güvenlik ortamı oluştururlar. Destekleyici bir yöntem olarak kabul edildiklerinde yırtılan bir prezervatifin korkutucu etkilerini ortadan kaldırırlar. Aynı zamanda geri çekilme yöntemi uygulanan yöntemlerde ortaya çıkabilecek olumsuzluklarıda ortadan kaldırdıkları gibi vajinayı kayganlaştırmaları ile cinsel ilişkileri kolaylaştırırlar. Cinsel ilişkide bulaşan birçok enfeksiyonlara karşıda koruyucu etki gösterirler.

Spermisitlerin olumsuz etkileri ise allerjik tepkiler ve spermisit kullanımına karşın oluşan istenmeyen gebelikler oluştuğunda bu gebeliklerin anomalili doğum şansının yüksek olduğudur. Aynı zamanda spermisit köpük kullanmanın sevişmeleri yarıda kesmesi gibi şanssız yaratımlarıda sözkonusu olabilmektedir.

Belirttiğim gibi tek başlarına güvenilir doğum kontrol yöntemleri değildirler. Sıcak bir ortamda saklamamanız gerektiği gibi sevişme sırasında da baş ucunuzda bulundurmalısınız. Ve mutlaka her cinsel ilişkiden sonra ilişki sürecekse hemen yeniden kullanınız. Etkinliğinin sürmesi için en az altı saat kadar vajinanızı yıkamamalısınız. Diafram ve prezervatifle birlikte kullandığınızda ise bu tür can sıkıcı ek önlemler gerekmeyecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu