Sağlık

İshal Nasıl Geçer?

Bir sindirim sorunu olan ishal, beslenmenin düzenlenmesi ve evde uygulanan bazı yöntemlerle tedavi edilebilir.

İshal Neden Olur?

Yenilen bazı besinler ya da enfeksiyon hastalıkları ishale neden olur. Dışkılamanın çok sık ve sulu olmasıdır. Karın ağrısı ve kramplar gibi bazı belirtiler de eşlik eder. Sık tuvalet ihtiyacından ötürü günlük hayatı olumsuz etkiler. Bağırsak hareketleri normalden çok hızlı olduğu için tuvalet ihtiyacı da çok sıklaşır.

İshalken asitli içecekler, posalı yiyecekler, kuruyemişler, tatlandırıcılar ve kahve tüketilmemelidir. İshal halinde vücuttan atılan su ve tuz kaybı çoktur. Bunları yerine koymak için bol su tüketmek gerekir. Su kaybının hayati bir sorun olduğu unutulmamalıdır. Buna ek olarak ishale ne iyi gelir açıklayalım.

İshali Geçiren Yöntemler
İshal çok şiddetli değilse, yoğun kusma yoksa evde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İshal halinde hastalarda bir halsizlik görülür. Bunun nedeni çok su kaybıdır. Dolayısıyla su tüketmek çok önemlidir. Su yerine meyve suyu gibi sıvılar tüketilmemelidir. İçindeki posa ishali tetikleyecektir. Bunun yerine papatya çayı, ahududu çayı gibi ishale iyi gelen bitki çayları içilebilir.

ishale ne iyi gelir

Hamur mayası ishali anında kesen bir yöntemdir. Bir bardak suya koyduğunuz bir miktar maya çözüldükten sonra için. Diğer bir yöntem ise limon ve kahvedir. 1 tatlı kaşığı Türk kahvesine birkaç damla limon sıkın ve yutun. Yutmak için sudan yardım alabilirsiniz. İshale iyi gelen diğer bir besin de karanfildir. Her yemekten önce 1 karanfil yutun ya da 1 bardak suyun içine ezerek için.
Hazırlayacağınız özel bir su karışımı ishali ne keser sorusunun cevabı olacaktır. Bir litre suyun içine 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve 3 yemek kaşığı şeker ekleyerek için. Bu yöntemle ishal geçtiği gibi su, tuz ve şeker kaybınızı da geri getirecektir.

Yukarıdaki yöntemler sizin için biraz kötü gelmişse lezzetli bir şeyler deneyebilirsiniz. Patatesleri bütün olarak haşlayın ve soyup tuzlayarak tüketin. Başka bir şey katmayın.
Pirinç lapası da ishale iyi gelir. Pirinci suda haşlayın ve tuz atarak tüketin. Doyana kadar yenilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bal ve zencefil karışımı ishale de iyi gelecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu