Çocuk

Pişik Nasıl Geçer, Pişik Önleme

Genel olarak yaz mevsiminde bebeklerin sık sık yaşadığı ve ağlama nöbetlerine sebep olan, özellikle genital bölge, kalça, bez bağlama bölgelerinde ortaya çıkan bir sorundur pişik. Bu sorunla karşılaşan anneler pişik nasıl geçer, pişiği önleme yolları nelerdir diye düşünmeye başlar. Yeni doğan bebeklerin cildi hassas ve nötr karakterde olduğu için pişik genelde idrar ve dışkı ile daha çok teması olan bölgelerde oluşur. Bebek cildine temas eden idrar ve dışkı, o bölgenin PH dengesini bozarak bakteri ve mayaların üremesini kolaylaştırır.
Tüm bebekler hayatları boyunca en az bir defa pişik olur. Özellikle ishal gibi hastalıklar, sık dışkılama ve idrar yapma pişik oluşumun hızlandırır. Peki, pişik nasıl geçer, pişiği önleme yolları nelerdir?

Pişik Nasıl Önlenir?
Bebeklerde pişik oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:
• Bebeğin bezi açıldıktan sonra altı iyice temizlenmelidir.
• Bez kapatılmadan önce bezleme bölgesinin iyice kurumuş olduğundan emin olunmalıdır. Eğer pişik ortaya çıkabilecek bölge nemli kalırsa, bu durum bakterilerin ve mayaların üremesine neden olarak pişik riskini artırır.
• Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir.
• Pişik ihtimali olan bölgenin idrar ve dışkı ile teması azaltılmalıdır. Bunun için koruyucu, çinko oksit içeren kremler kullanılabilir.
• Bebeğinizin cildine uygun, hava alan bezler tercih edilmelidir.
• Saf zeytinyağı kullanılarak bebeğin cildi beslenerek pişik oluşumu engellenebilir.

pisikpişik

Pişik Tedavisi
Alınan tüm önlemlere rağmen bebeklerde pişik oluşumu başlayabilir ve bebeğin bez bölgesinde kızarıklıklar, soyulmalar, pul pul dökülmeler, hatta su toplanması görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında sadece koruyucu tedbirler almak yeterli değildir, bunlara ek olarak birtakım tedavi yolları uygulanmalıdır.
• Çocuk doktorlarına veya aile hekimlerine danışılarak pişik tedavisi kremleri kullanılmalıdır.
• Pişiği olan bebeklerin altları daha sık değiştirilmeli ve kuru tutulmalıdır. Gerekiyorsa ıslak kalan bölge yumuşak bir havlu veya fön makinesi ile nazikçe kurutulmalıdır.
• Gün içinde bebeğin altı birkaç defa açık bırakılarak hava alması sağlanmalıdır.
• Pişik olan bölgede pudra kullanılmamalıdır.

Siz de yeni bir anne veya anne adayı iseniz ve pişik nasıl geçer, pişiği önleme yolları konuları kafanızı kurcalıyorsa bebeğinizde bu yöntemleri rahatlıkla deneyebilir ve olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu