ÇocukSağlık

Anti CMV IGM Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

CMV kızamık, suçiçeği gibi virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Cmv herpes virüs ailesinden olup sitomegolovirüs isimli bir virüsün yol açtığı çok ciddi bir enfeksiyondur. Sitomegolovirüs yani CMV vücudun belirli bölümünü etkileyerek tüm vücuda yayılma eğilimi gösterebilen bir virüs türüdür.

CMV Belirtisi
Kan, beyin, göz, kalp, mide ve akciğer gibi organlarda yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Kan, tükürük, idrar, anne sütü gibi vücut sıvılarının doğrudan teması ile bulaşmakta, ayrıca kan nakli, organ nakli ve cinsel temas ile de bulaşabilmektedir. CMV virüsü bir kez bulaştıktan sonra vücuttan atılamamakta kişi ile ömür boyu yaşamaktadır. CMV virüsü vücutta uykuda bekleyerek belirtilerini hiç göstermeyebilmektedir.

Herpes ailesinden CMV virüsü tarafından başlayan bu enfeksiyonda çok belirgin belirtiler ortaya çıkmayabilir. Gece terlemesi, yorgunluk, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları iştah kaybı gibi belirtileri diğer hastalık ve enfeksiyonlar ile de karıştırılabilecek belirtiler eşlik edebilir.

anti cmv igm nasıl yapılır

CMV Riski Taşıyanlar
Kemoterapi görmüş veya görmekte olan hastalar, doğrudan bağışıklık hastalığını etkileyen hastalığı olanlar aids vb, organ ilik gibi nakil yapılmış hastalar, gebelik döneminde CMV virüsüne rastlanan anne adaylarının yeni doğan bebekleri diğer bireylere karşın CMV açısından risk altında bulunmaktadır.

CMV virüsünde CMV antikor testi için kan testi yeterli iken CMV virüsünün kendisinin belirlenmesinde ise kan idrar gibi vücut sıvısı ya da vücut dokusundan örnek alınabilir.

CMV Tedavisi
CMV tedavisi enfeksiyonun boyutuna ve ciddiliğine göre değişir. Çok ağır seyretmeyen bireylere istirahat etmesi, bol sıvı tüketmesi ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması istenmektedir. Hamile ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalarda ise hastalığın seyri basit dahi olsa daha dikkatli, özenli bir tedavi süreci izlenmeli, sık sık kan, idrar gibi testler yapılmalı gerekirse antiviral ilaçlar kullanılmalıdır.

CMV belirtileri arasında boğaz kuruluğu da olabileceği için bol sıvı alınmalıdır. Bol su tüketmek boğaz ağrısını hafifletmekte, boğaz kuruluğuna iyi gelmektedir. CMV viral bir enfeksiyon olduğu için bu tür enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımının hiçbir yararı bulunmamaktadır. İleri seviyede enfeksiyon görülen hastalarda tablet şeklinde veya damardan enjekte edilerek antiviral ilaçları kullanılabilmektedir. Bu tür antiviral ilaçların etkisini göstermesi için 14 gün veya üzeri düzenli olarak kullanılmalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu