Çocuk

Çocuğa Doğru Kalem Tutma Nasıl Öğretilir

Kalem tutuşu, çocuklar başlangıçta yanlış öğrenirse yeniden öğretmesi gerçekten zor olan şeylerden biridir. Her çocuk kendisi için en iyi olan kalem tutuşuna yerleşecek olsa da, standart “tripod” tutuşu (orta parmak üzerinde dururken başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırma) başlamak için iyi bir yerdir. Ancak, bırakın parmaklarını farklı pozisyonlara ayırmayı, solunu sağını bile bilmeyen beş ve altı yaşındaki çocuklarla uğraşırken bu neredeyse imkânsız görünebilir.

Kalem tutmanın zor doğası ve çocukların el yazısı becerileri üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, çocukların kalemlerini doğru tutmayı öğrenmelerine yardımcı olabilmeniz için birkaç püf noktası paylaşacağız.

Numara 1: Daha kısa kalemler kullanın.
Daha kısa bir kalem, gereksiz parmakları sıkıştırmak için daha az alan anlamına gelir. Temelde çocukları başparmak ve işaret parmağıyla sıkıştırmaya zorlar. Bu nedenle popüler müfredat kısa kalemleri kullanır, ancak golf kalemleri de gayet iyi çalışır. Ayrıca, ergoterapistlerin, yaşlarına uygun bir kavrama kullanmakta sorun yaşıyorlarsa, çocuklara ikiye bölünmüş boya kalemleri kullanmalarının nedeni de budur.

Numara 2: Onlara “tutamla ve çevir” i öğretin.

Daha kısa kalemler küçük yazarınız için işe yaramazsa, onlara “tutamla ve çevir” i öğretin. Sadece kalemin sivri ucunu sıkıştırmalarını ve ardından hazır konumunda “web alanına” (başparmağınız ve işaret parmağınız arasındaki yumuşak tene) hafifçe oturana kadar çevirmelerini sağlayın.

Numara 3: Son iki parmaklarının altında bir şey saklamalarını sağlayın.

Daha kısa kalemler ve “tutamla ve çevir” işe yaramazsa, öğrencilerin serçe parmaklarının ve yüzük parmaklarının altına bir şeyler saklamasını sağlayın. Başparmak, işaret parmağı ve orta parmak tüm işi yaparken bu iki parmağın avuç içine doğru bükülmesi gerekiyor. Ancak, bazen çocuklar bu konuda zorlanırlar çünkü henüz ellerinin iki tarafını (serçe ve başparmak tarafı) ayıramazlar. Bu yöntem işe yarayacaktır. Küçük bir oyun hamuru topu, pamuk top, mermer, boncuk, buruşuk kağıt mendil veya minik lastik oyuncak kullanmayı deneyin.

Unutmayın, çocuklara kalemlerini doğru tutmaları için “püf noktaları” öğretmeye ek olarak, oturup kontrollü bir şekilde yazabilmek için ellerinde, omuzlarında ve hatta çekirdek kaslarında güçlü kaslara ihtiyaçları vardır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu