Çocuk

Çocuklar Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklar kreşe istisnai durumlar dışında 3 – 3.5 yaşlarında başlamalıdır. Öyle ki, bu bağlamda çocukların kreşe gönderilme yaşları son derece önemlidir. Çocuklarımızı kreşe göndermek için uygun dönemin beklenmesinin yanı sıra çocuğumuzun kişilik ve gelişimi ile ona bakan kişilerin karakteristik özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar normal koşullarda 3 ile 3.5 yaşında kreşe gitmeye başlaması uygundur. Fakat annenin çalışıyor olması veya bakıcı problemi gibi bazı zorunlu durumlar olabilir. Bu gibi zorunlu koşullar içerisinde bile çocuklarımıza en az 2.5 yaşına kadar evde bakmak ve onunla ilgilenmemiz gerekmektedir. Bu gibi zorunlu koşullar altında çocuklar 2.5 yaşından itibaren kreşe verilebilir.

Çocuk psikologları, çocukların ilk 3 yaşına gelene kadar kendisinin birinci derecede bakımını yapan kişiye yoğun olarak bağlandığını ve o kişiyle arasında kuvvetli bir ilişki geliştirdiğini söylüyor. Bu sebepten ötürü de çocuklarımızın bu yaş aralığından önce kreşe verilmesinin uygun olmayacağını belirtiyor.

Çocuklarda bakım yapan kişiyle çocuk arasındaki iletişim biçimi oldukça önemlidir ve dikkat gerektirir. Çocuklarda 6 aydan itibaren ayrılma kaygısı gelişmeye başlar. İyi bakım koşullarında büyütülen bebekler her zaman için bağlanma duygusunu geliştirir. Bu bağlanma duygusu ise yanı sıra ayrılma kaygısını getiriyor.

krese ne zaman başlanır

Okul Öncesi Kreş Önemi
Çocuklarda beyin gelişimi en yoğun olarak okul öncesi dönemde gelişimini tamamlar. Bu nedenle bu dönemler içerisinde çocukların çevrelerinden aldıkları uyaranlar oldukça önemlidir. Bu uyaranlar arasında karşılıklı oluşturulan iletişim, kitaplar, oyunlar, şekil ve sayı ile ilgili oyunlar, dil ve konuşma kabiliyeti gösterilebilir. Çocukların okul öncesi dönemde ki beyin gelişimleri de çevresel uyaranlarla birlikte daha hızlı gelişir.

Ayrıca çocuklarda zihin gelişimini desteklemek amacı ile evde oyunlar oynanmalı, kitap okunmalı ve karşılıklı konuşma diyalogları geliştirerek iletişim kurulmalıdır.

Ayrıca çocuk psikologları tarafından belirtilen bir diğer önemli nokta ise, çocukların kardeşi dünyaya gelmeden kreşe başlaması gerektiği yönündedir. Çünkü kardeşi dünyaya geldikten sonra kreşe verilen çocuklar, ailesinin bu hareketini “kardeşim geldi, beni evden attılar” olarak değerlendirebilir. Böyle bir bağlantı kurmaması ve psikolojik olarak etkilenmemesi için çocukları kardeşleri dünyaya gelmeden önce kreşe göndermeye dikkat etmeliyiz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu