Kadın

Kadınlarda Doğum İzni Ne Kadar?

Özel sektör ya da kamuda çalışıyor olsun her anne doğum yaptığı zaman bebeği ile daha iyi ilgilenmek için doğum izni kullanabilecektir.
Yasal Doğum İzni Süresi
Gebe olan SSK’lı işçi ya da kamuda çalışan memur için 16 hafta doğum izni verilmektedir. Bu süre çoğul gebeliklerde 18 haftadır. Doğum izni doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiştir. Tekil gebeliklerde 32. Hafta, çoğul gebeliklerde ise 30. Hafta itibariyle izne ayrılma hakkı vardır.

Ancak anne adayı sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğuna dair doktor raporu sunarak 5 hafta daha çalışabilir. Yani en geç doğumdan 3 hafta önce izne ayrılmak zorunludur. Kalan 13 hafta doğumdan sonra kullanılabilir. Erken doğum halinde ise, doğumdan önce kullanılmayan süre doğum sonrasına eklenecektir.

Kadınlarda doğum izni ne kadar sorusunun cevabı hangi sektörde olursa olsun aynıdır. Farklılık doğum izni bittikten sonra isteğe bağlı olarak kullanılan ücretsiz izin noktasında yaşanmaktadır. Ücretsiz izin süreleri sektörlere göre farklılık gösterir.

kadınlarda doğum izni

SSK’lı Kadının Ücretsiz Doğum İzni
SSK’lı çalışan kadının doğum izni İş Kanunu ile düzenlenmiştir. Buna göre anne ve bebek için 16 haftalık doğum izni yetersiz kalmışsa 6 aylık ücretsiz izne ayrılma hakkı vardır. Bu süre 12 aya kadar uzatılabilir. Ücretsiz izinde anne için maaş ve SGK primi ödenmez.

Ayrıca bebek 6 aylık olana kadar günde 3 saat ve 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat emzirme izni verilecektir. Süt izinleri birleştirilerek bir günlük izin olarak da kullanılabilecektir.

Kadın Memurun Ücretsiz Doğum İzni
Memurların doğum izni DMK ile düzenlenmiştir. Kamuda çalışan memur annelerin de ücretsiz izin kullanma hakları vardır. 16 haftalık doğum izninin bitiminden başlayarak 24 aya kadar ücretsiz izin kullanılabilir. Her doğum için 24 aya kadar izin verilmektedir.

Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı

İşçi ya da memur olan anneler ilk doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 güne kadar yarı zamanlı çalışabilecektir. Bu izni anne ya da baba kullanabilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu