Kadın

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Kadınlar için saç bakımı her an ve her dönemde büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde de saç bakımı oldukça zaman harcanan bir işlemdir. Ancak hamileyken saç boyanır mı sorusu da bu noktada en çok sorulan sorulardan biridir. Genel olarak saç boyatmak insan sağlığına zarar vermemektedir. Saç boyaları kimyasal içerebilen maddeler olduğu için içerik dikkat isteyen bir durumdur.

Hamileyken alınan bir ilaç dahi büyük dikkat gerektirmektedir. Saç boyası kimyasal içerdiği için kullanımında dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda herhangi bir zararı olup olmadığı tespit edilmemiştir. Ancak yine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hamileyken Saç Boyamak Tehlikeli mi?

Saç boyatan kadınların kimyasal içermesinden dolayı yaptırmamaları tavsiye edilmektedir. Hamileyken saç boyamak tehlikeli mi sorusuna tam bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Ancak kuaför olan hanımların saç boyalarına karşı daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Yapılan araştırmalar bebeğin ya da annenin sağlığında herhangi bir sorun ortaya çıkarmasa da düşük kilolu olma ihtimali daha fazladır. Yine bu grupta çok düşük oranda anormal durumlar da saptanmıştır.

Herhangi bir sağlık sorunu olmasa de kuaför olan hanımların bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Havalandırması iyi olan yerlerde çalışmak
  • Koruyucu ekipman ile çalışmak
  • Kimyasal oranı fazla olan ürünleri çok fazla kullanmamak

Bu hususlara mutlaka riayet etmek gerekmektedir. Aksi takdirde düşük de olsa olumsuzluklar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Hamileyken Saç Boyamanın Zararları

Hamilelik sürecinde kimyasallardan uzak durmak en doğrusu olacaktır. Hamileyken saç boyamanın zararları yapılan deneylerde bulunamamıştır. Ancak içerikleri nedeniyle dikkatli olunması gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların bazıları şunlardır.

  • İlk üç ayda kimyasal her türlü üründen uzak durmak en iyisi olacaktır.
  • Saç boyama işlemi havadar bir ortamda gerçekleştirilmelidir.
  • Kendi saçını boyayan gebelerin eldiven kullanması ilk şarttır.
  • Gereken süreden fazla saçta tutulmaması gerekmektedir.
  • İşlemden sonra mutlaka iyi bir durulama yapılmalıdır.
  • Mümkün ise kimyasal içerikli ürünlerden kaçınılmalıdır.

Bu hususlara mutlaka uymak gerekmektedir. Uyulmadığı takdirde bir sorun ortaya çıkmayabilir. Ancak riske atmamak en doğrusu olacaktır. Bu nedenle kimyasal ve uzun süreli uygulamalardan kaçınmak gereklilik halini almıştır. Yapılan uygulamalardan sonra herhangi bir sorun ile karşılaşılma durumunda ise mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu