Kadın

Hamileyken Adet Olunur mu?

Çok sık görülmese de, hamileyken adet olan kadınların en büyük korkuları, düşük sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını düşünmeleridir. Bu düşünce ile telaşa kapılan kadınların büyük çoğunluğu, kabullenmesi zor olan düşük sorununu doğal olarak kabullenemedikleri için, hamileyken adet olunur mu? Sorusuna cevap aramaktadırlar. Bu yazımızda hamileyken adet benzeri kanama görülen kadınların en sık sordukları soru olan, hamileyken adet olunur mu? Sorusuna cevap verdik.

Hamileyken Adet Olunur mu?
Hamileyken adet olunur mu? Sorusuna peşinen cevap verecek olursak, nadir olarak da olsa hamileyken adet olmak mümkündür. Bu durum normal döngüler şeklinde değil, hamilelik döneminde en fazla birkaç defa görülebilecek, hatta bir defayı geçmeyecek durumlardan birisidir. Bunun ise, bir takım sebepleri vardır.

Normal durumlarda kadının yumurtlaması ve gebeliğin oluşmasıyla birlikte son bulan adet, nadir olarak da olsa gebelik sürecinde de devam edebilmektedir. Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, hamilelikte görülecek her kanamanın adet olmadığıdır.

hamileler adet olur mu

Hamilelikte Görülen Kanamaların Nedenleri
Düşük: Gebelikte düşük görülmesi durumunda, adet döneminde olduğu gibi kramp ve kanamalar görülebilmektedir. Genellikle hafif kanama şeklinde başlaması, hamilelikte adet olarak algılanabilir olsa da, böyle bir durumda mutlaka doktora gidilmelidir.

Dış gebelik: Yine tıpkı adet dönemindeki gibi, dış gebelikte de kanama ve ağrılar görülmesi mümkündür.

Yerleşme kanaması: Yumurtanın döllenip hamileliğin oluşmaya başlamasıyla birlikte, fetüs anne rahmi içerisinde kendisine yer aramaktadır. Bu süreçte rahim içerisinde bulunan bazı damarların sıkışarak, kanamasına neden olabilmektedir. Normal adet sürecinde kan miktarı fazla ve rengi daha kırmızı iken, yerleşme kanamasında kan daha az ve açık renklidir.

Üstüne adet görmek: Farklı nedenlerle görülen ve çok az gelen kanamadır. Bu tür kanama, genellikle pıhtı şeklinde görülmektedir. Rengi ise adetteki gibi kırmızı değil, pembemsi bir renktir.

Normal adet kanaması: Çok ama çok nadir görülse de, hamilelik döneminde genellikle bir defaya mahsus olarak, adet kanaması da gerçekleşmektedir. Nedeni henüz tam olarak bilinmese de, bu durum zaten oldukça nadir görülmektedir. Genel olarak görülme oranı ise, her 2 bin kişinin 1’indedir.19

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu