Çarşamba , 3 Haziran 2020
Hesaplama
hamilelik bel egzersizleri

Hamileler İçin Bel Egzersizleri

Gebeliğin ilerleyen süresince, rahim büyüdüğü için vücudun ağırlık merkezi de değişir. Bu, vücut kaslarının yükünün artmasına da sebep olur. Ayrıca, pelvis kemiklerinde yer alanlar başta olmak üzere tüm eklemlerde, vücudun doğuma yaptığı hazırlığın etkisi ile gevşemeler meydana gelir. Tüm bu değişimler de annenin bel ağrıları çekmesine sebep olur.

Anne adayının bu ağrılardan kurtulmak için alabilecekleri birtakım önlemler mevcuttur. Öncelikle ayakkabı kullanımına dikkat etmeleri ve özellikle topuklu ayakkabılardan kaçınmaları gerekir. Duruş şeklini doğru belirlemek de çok önemlidir. Vücuda doğru şekli vermek, omurga ve belde bulunan kaslara, kemiklere, bağlara vücut ağırlığının eşit dağılması açısından çok önemlidir. Doğru bir duruş şekli ile göbeğin çıkmasına serbestlik tanınıp vücuttaki tüm kasların gereksiz kasılmasını önleyecek bir şekil verilmiş olur. Bu önlemler dışında bazı egzersizler yapmak gebelikte bel ağrılarını azaltmada yardımcı olacaktır.

hamileyken bel egzersizi yapmak

Öncelikle çömelme egzersizi önerilir. Bu egzersiz gebelerin doğum zamanı geldiğinde kullanacağı kasların da çalışmasını sağlar. Bunun için ayakta iken bir sandalyeden yardım alarak yavaşça çömelip doğrulmak yeterli olacaktır. Bel ve kalça yükseltme egzersizi ile ayakta ya da yatar pozisyonda kalçayı hafifçe dışarı çıkarıp tekrar içeri çekmek gerekir. Bu egzersiz hem ağrıları giderir hem de eklem ve bağların esneklik kazanmasını sağlar. Aynı egzersiz diz- dirsek pozisyonunda da yapılabilir. Bu egzersizler gebelik boyunca düzenli periyodlarda ve dikkatli biçimde yapılırsa, ağrıların azalmasının yanı sıra anne için de kolay bir doğum gerçekleşmesini sağlayacaktır.


İlginizi Çekebilir!

tok tutan yemekler

Tok Tutan Yiyecekler

Zayıflamak isteyenler diyetlerine tok tutan yiyecekler ekleyerek daha az yemek yer ve kolaylıkla amacına ulaşacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.