Kadın

Hamilelikte Fazla Kilo Nasıl Önlenir?

Bazı kadınlar yeterli kilo almakta zorlanır, özellikle de normal beslenmeyi zorlaştıran mide bulantıları varsa ve bazı yiyeceklere karşı tiksinti duyuyorlarsa. Hoşlanmadığınız yiyecekleri yemeye kendinizi zorlamaktansa, hoşlandığınız ve bünyenizin kolaylıkla kaldıra bildiği yiyecekleri belirlemek ve bu yiyecekleri el altında bulundurmanın yardımı olur. 4. Bölümde mide bulantısıyla baş etmeye ilişkin birtakım ipuçları sıralanıyor. Mide bulantısı hamilelikte yaygın bir olgu olduğundan ve buna rağmen bebekler normal büyüyor gibi durduğundan içiniz ferah olsun. Ancak sık kusuyorsamz nasıl yeterli miktarda yemek yiyeceğiniz ve kusmaları nasıl kontrol altına alacağınız konusunda doktorunuza damşın. Yetersiz kilo alımı stres veya depresyon gibi duygusal sorunların da işareti olabilir. Bunlar, üzerine eğilmeyi gerektiren önemli sorunlardır.

Kilo alımı bedeninizin, bebeğinizin gelişimi için uygun beslenmeyi sağladığını ve bebeğin büyümesini teşvik ettiğini dışarıya yansıtan bir işarettir. Kilo aliminizi, kilo kazandırmaktan başka bir işe yaramayan yüksek kalorili ancak sağlıksız yiyecekler yemek yemeyin

Hamilelikte Kilo Kaybının Sakıncalı Olmadığı ! Bir Durum Var mı?
Hamilelikte kilo kaybı ya annenin yeteri kadar yememesi ya da şiddetli mide bulantısı ve kusma veya başka bir hastalık nedeniyle yetersiz beslenmesinin işareti olabilir. Bazı kadınlar hamileliklerinin başında daha iyi beslenme alışkanlıkları edinir ve daha sağlıklı yiyecekler yerlerse, özellikle de başlangıçta fazla kilolu veya obezlerse biraz kilo kaybedebilirler. Bu, tatlılardan ve aburcuburdan daha az boş kalori alınıp onun yerine daha besleyici gıdaların tüketildiği bir beslenme biçimine vücudun doğal tepkisidir. Öte yandan, bu kilo kaybı kısa zamanda dengelenmeli ve hamileliğin ilerlemesiyle kilo artmaya başlamalıdır. Hamileyken asla kasıtlı olarak kilo vermemeli ya da kilo verme rejimi uygulamamalısımz. Hamilelikte kilo alma vücudun yağlanmasıyla aynı anlama gelmez. Eğer hamileliğin ilk birkaç ayında beklenenin altında kilo kaybı yaşarsanız, yeterli beslendiğinizden emin olmak için doktorunuzla ya da beslenme uzmanınızla görüşün.

Bazı kadınlar dengeli beslenir, her zamankinden biraz daha fazla yer, sağlıklı yiyecekler seçer, makul miktarda egzersiz yapar ve bol bol dinlenir, ancak yine de o kadar hızlı kilo almaz. Böyle bir durumda kilo aliminiz insanların bedenleri arasındaki doğal farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir ve bunun için endişelenmeniz ve daha fazla kilo almak için kendinizi zorlamanız gerekmez.

hamile kilo alımı

Hamilelikte Kilo Alımı: Özetle
Hamilelikte uygun miktarda kilo alımı sağlığınızı korumanıza, hamileliğinizi problemsiz geçirmenize ve bebeğinizin düzgün gelişmesine ve doğumda ve yetişkinlik yıllarında gereksiz sağlık riskleri taşımasını önlemeye yardımcı olur.

• Ne kadar kilo aldığınız başlangıçta kaç kilo olduğunuza bağlıdır. Bireysel olarak kilo alımı farklılık gösterse de normal kilodaki kadınların yaklaşık 11,315,9 kilo, fazla kilolu ya da obez kadınların yaklaşık 6,811,3 ve düşük kilodaki kadınların da yaklaşık 12,718,1 kilo alması gerekir.

• Kilo aliminin zamanlaması yavaş ve düzenlidir—ilk üç ayda sadece birkaç kilo, ardından son iki üç ayda haftada yaklaşık 450 gram.

• Kilo aliminizi ancak, besleyici ve dengeli bir beslenme şeklinin makul limitleri dahilinde ayarlamaya çalışmalısınız. Asla diyet ya da aşırı egzersiz yapmayın; bunun yerine kilo aliminizi izleyin, daha kaliteli yiyecekler yemeye dikkat edin ve gerekiyorsa gıda alımınızda ve aktivite düzeyinizde küçük ayarlamalar yapın.

• Eğer kilo almakta zorlanıyorsanız ya da çok hızlı kilo alıyorsanız doktorunuza görünün. Fazla kilolu ve obez kadınların da gebeliğe bağlı diyabet gibi metabolik problemlerden kaçınmalarına yardımcı olacak beslenme değişiklikleri hakkında doktorlarıyla konuşmaları gerekir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu