Kadın

Hamilelik Fazla Kilo Alımı

Hamilelik öncesinde kilo problemi olan bayanlarda, hamilelikle birlikte daha fazla kilo artışı meydana gelebilir. Bu durumdaki anne adaylarının ilk aklına gelen; “acaba diyet yapabilir miyim?” sorusudur.

Hamileler diyet yapamazlar, çünkü sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için bütün vitamin ve mineralleri almaya ihtiyaçları vardır. Hamilelikte diyet yapılamaz fakat dengeli ve sağlıklı beslenerek, fazla kilo almamaya dikkat edilebilir. Hamilelik süresince alınması gereken kilo miktarı 10-12 kilo arasındadır. Bundan daha fazlası ise, anne ve bebek için riskli durumlar meydana getirebilir.

hamileyken çok kilo almak

Hamilelerin bir çoğu, bebeğim iyi beslensin diye ne bulursa yemeye çalışır. Üzülerek söylemeliyiz ki, bebeğinizin gelişimi sizin çok yemenize değil, onun için faydalı olacak gıdalardan yeteri kadar yemenizle mümkündür. Eğer hamileğiniz boyunca fazla kilo almak istemiyorsanız; özellikle yağlı, tuzlu, şekerli gıdalar, hamur işi, abur cubur ve şerbetli tatlılardan fazla tüketmemelisiniz. Günlük öğün sayınızı 6 ‘ya bölmeli, yani az az ve sık yemelisiniz. Yemeniz gereken yiyecek miktarına gelince, normalden biraz daha fazla olabilir. (fakat kesinlikle iki kişilik değil.) Hamilelik süresince doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yaparak da, kilo artışının önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte fazla kilo almamanın tek yolu sağlıklı ve dengeli beslenmek, bunun yanı sıra da mümkün olduğunca hareketli olmaktır. Aşırı kilolu olanlarda bebekte daha iri olabileceği için, normal doğum yapılamamakta sezaryen ise beraberinde birçok risk getirmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu