Kadın

Hamilelikte Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi nedeniyle hamilelik sürecinde yediğiniz besinlerden tat alamama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Mide üşütmesinin neden olabileceği gibi, bozuk besin tüketimi, yanlış ve fazla besin tüketimi mide ekşimesine neden olabilmektedir. Hamilelikte salgılanan bazı hormonlar da mide ekşimesine sebep olmaktadır.

Mide Ekşimesi Nedenleri
Hamilelikte mide ekşimesi görülmesi hormonal olabildiği gibi başka sebeplerle de olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

– Açken sigara içmek
– Fazla yemek yemek
– Düzensiz yemek yemek
– Yemek sonrası uzanmak
– Ülser
– Safra kesesi iltihabı
– Gastrit
Bu durumları dikkate alarak yanlış beslenmeden kaçınabilirsiniz. Bunun dışında sık görülen bir şikayet durumunda doktorunuza başvurabilirsiniz.

hamilelikte mide ekşimesi

Mide Ekşimesi Tedavisi
Mide ekşimesine ne iyi gelir hamilelikte diyorsanız sık fakat az yemek yemeye özen göstermelisiniz. Baharatlı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Yoğurt tüketimi de mide ekşime şikayetlerine iyi gelmektedir. Fakat yoğun bir mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız doktora başvurarak önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Hamile olduğunuz düşünüldüğünde, doktorunuzun onaylamadığı herhangi bir ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Bunun yanında uygulayabileceğiniz basit yöntemler de mide ekşimesi şikayetlerinizi azaltacaktır.

Muz: Muz tüketimi midedeki yanma hissini ve ekşimeyi alacaktır. Zeytinyağı: Mide ekşimesinde tüketilmesi gereken bir besin de zeytinyağıdır.

Süt: Mide ve bağırsak sorunlarında etkili olan süt tüketimi ile de ekşimeye son verebilirsiniz. Özellikle bir bardak sıcak süt tüketimi bu ekşimede oldukça etkili olacaktır.

Maden suyu: İçerdiği asit ile mide asidini dengeleyecek olan maden suyu ile ekşime sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Elma sirkesi: Direk olarak içmek yerine salatanıza elma sirkesi katarak mide asidinizi düzenleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanında uygulayabileceğiniz, mide ekşimesini önleyici pratik çözümler de bulunmaktadır. Kafein ve asitli içecekler, turunçgiller, domates, yağlı besinler, baharatlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Hamilelikte fazla kilo almamak adına fazla yemek yememelisiniz. Bu da midenizin ekşimesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde gereğinden fazla su tüketimi de yapmamalısınız. Su içerken de yudum yudum içmek mideniz için daha iyi olacaktır. Karın kısmınızı sıkmayacak kıyafetler giymeye çalışmalısınız. Sigara hamilelikte kesinlikle içilmemelidir. Normal zamanlarda da sigara tüketimi mide asidinin artmasına yol açmaktadır. Kabızlık gibi bağırsak sorunları mide ekşimesinin nedeni olabilir. Bu nedenle bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız bunun çözümüne odaklanmalısınız. Bol egzersiz yaparak bağırsak sorunlarınızı çözmeniz mide ekşimesi sorununuzu da çözmenizi sağlayacaktır.

Bunun dışında mide ekşimesine ne iyi gelir hamilelikte sorunuza doğal yollarla çözüm bulamadıysanız doktora görünmeniz gerekmektedir. Hamilelikte birçok kadın mide ekşimesi sorununu yaşamaktadır. Bu sorunun temelinde de yanlış beslenme yatmaktadır. Mide ekşimesi beraberinde mide yanmasını da getirebilmektedir. Çünkü sebebi mide asidinin düzensizliğidir. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmeniz bu sorunu yaşamamanız açısından önemlidir. Yine de mide ekşimesi yaşadığınızda, hamilelik süresinde de hamile değilken de ilaç kullanımını doktor gözetiminde yapmanız gerekmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu