Kadın

Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik süreci kadınların her durumunu derinden etkileyen bir durumdur. Hormonlar ve vücut birçok değişikliğe uğramaktadır. Bu değişikliklerin başında cinsel tutum gelmektedir. Genel olarak şu konular cinselliği etkilemektedir.

  • Hamile kadının duygusallığı
  • Kültürden kaynaklanan sınırlamalar
  • Sosyal çevre
  • Psikolojik etmenler

Hamileyken ilişkiye girilir mi sorusu özellikle kadınlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Genel olarak doğumu erken başlatacağı yönünde bir inanış bulunmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar bunun sadece bir inanış olduğunu göstermektedir.

Hamilelik 35 haftaya girdiğinde de cinsel ilişkiye girmenin sakıncaları olduğunu yine inanılan bir durumdur. Bu inanışta sadece geleneksel bir söylemden öteye geçmemektedir. Yapılan tüm çalışmalar hamileliğin herhangi bir evresinde ilişkiye girmenin bir sorun oluşturmadığını ortaya koymaktadır.

Hamileyken Cinsel İlişki Tehlikeli mi?

Hamilelik sürecinde hormonlar farklılık göstermektedir. Çünkü vücut içerisinde bir canlı var olmaktadır. Bazı kadınlar kocalarından uzaklaşırken, bazı kadınlarda cinsel arzular normal zamana göre biraz daha fazla olabilir. Bu noktada hamileyken cinsel ilişki tehlikeli mi sorusu akla gelmektedir. Özellikle doğu kültürüne sahip toplumlarda hamile iken ilişkiye girmek çok hoş karşılanmamakta ve bebeğe zarar verebileceği söylenmektedir.

Yapılan tüm çalışmalar herhangi bir tehlikenin oluşmadığını göstermektedir. Özellikle erken doğum ve bebeğin gelişimi merak edilen konuların başında gelmektedir. Farklı zamanlarda yapılan tüm araştırmalar ilişkinin bir zararının olmadığını göstermektedir. Riskli hamilelik süreçleri haricinde hiçbir hamilelikte bir zarar ortaya çıkmamıştır. Riskli hamilelik sürecinde de bir sorun olmasa da uzak durulması tavsiye edilmiştir.

Hamileyken İlişkinin Zararları

Cinsel ilişki normal ve hamile bireylerde bir sorun ortaya koymamaktadır. Özelikle hamileyken ilişkinin zararları çok fazla araştırılmış ancak bir sorun bulunmamıştır. Erken doğum, sezaryen ya da başka türlü durumlara sebebiyet vermemektedir.

Sadece hamilelik sürecinde değil, genel olarak tüm süreçlerde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde hiçbir sorun olmadan ilişki yaşanabilmektedir. Hamilelik sürecinde temizlik konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Bunun dışında bir sorun olmadığı gibi bebekler için de bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak aksi bir durum ile karşılaşılması durumunda mutlaka bir doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu