Kadın

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğundan şüphelenen anne adayları hamilelik testi yaparak sonucu hemen öğrenebilirler. Evde yapılan hamilelik testleri yüzde 90’dan fazla doğruluk oranına sahiptir.

Test Ne Zaman Yapılmalıdır?
Kadınların adet döngüsü 28 günde birdir. Düzenli olarak regl olan kadınların adet gecikmesi yaşaması halinde akla gelen ilk ihtimal hamileliktir. Ancak her gecikmede test yapmak doğru değildir. Son adet başlangıcından itibaren en az 35 gün geçmelidir. Yani regl olması gereken gün 1 hafta gecikmelidir. Daha önce yapılan testlerde negatif çıkma ihtimali yüksektir.

Eğer regl gecikmiş ve vücutta bazı değişiklikler yaşanmaya başlanmışsa hemen hamilelik testi yapılmalıdır. Göğüslerde hassasiyet ya da mide bulantısı ilk belirtilerdendir. Bu durumda hamilelik ihtimali daha yüksektir.

Test Nereden Alınır?
Hamilelik testleri genellikle eczanelerde satılmaktadır. Medikal ürünler satan yerler ya da internet sitelerinden test temin etmek mümkündür. Bu yollardan biri ile hamilelik testi satın aldıysanız sıra uygulamaktadır.

hamile testi

Hamilelik Testi Yapma
Hamilelik testi evde ve herkes tarafından yapılacak kadar kolaydır. Sizin için hamilelik testi nasıl yapılır ayrıntıları ile paylaşalım. İlk olarak aldığınız testin reçetesini okuyun. Ancak çoğu test aynı şekilde yapılmaktadır. Anne adayı öncelikle bir miktar idrar yapmalıdır. Sonrasında küçük bir idrar testteki çukur bölmeye akıtılmalıdır. Testin yanında verilen ya da harici bir steril kap bunun için kullanılabilir. Kaptan teste akıtmak daha kolay olacaktır.
Sonrasında bekleme sürecine geçilir. Bu süre teste göre 1 ile 5 dakika arasında değişir. Kullanma kılavuzuna uygun olarak beklemelisiniz. Süre dolunca testte kırmızı çift çizgi görmeniz halinde hamilesinizdir, tebrikler. Tek çizgi sonucun negatif yani hamile olmadığınızı gösterir. Eğer hiç çizgi yoksa bu test geçersiz olmuştur, yeniden denemeniz gerekir. Gebelik test çubuklarının pozitif çıkması halinde yanılma ihtimali yoktur ancak hamileliğin erken dönemlerinde negatif çıkması mümkündür. Bu durumda ikinci bir test denenebilir.

Evde hamilelik testi yaptıysanız ve sonuç pozitifse hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Eğer sonuç negatif çıktı ancak emin değilseniz kan testi yaptırarak Beta HCG değerine baktırmanız gerekir. Kan testi yüzde 100 sonuç vermektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu