Kadın

Hamilelerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Uzun uğraşlar ve çalışmalar sonucunda hamilelik dönemi gibi mutluluk ve heyecan verici bir döneme adım atan anne adayları hamilelik döneminde tükettikleri besinlere de dikkat etmek ve eski besin alışkanlıklarında radikal bir değişime girmek zorundadırlar. Çünkü artık başka bir can taşımanın tatlı ve ağır sorumluluğunu üstlenmişlerdir. Hamile kaldıktan sonra bütün yaşam standardı değişen cici anne adayları giyim-kuşam-hareket-iş gibi aktivitelerinde köklü değişimlere gittikleri gibi; tükettikleri besinlerde de yine köklü bir menü değişikliğine gitmek zorundalar. Bu makalemizde hamile kalmak gibi kutsal bir kadere eşlik eden anne adaylarının yememesi-tüketmemesi gereken besinleri ele alacağız:

• Hamile bir anne adayı kızartmalardan kesinlikle uzak durmalıdır. Özellikle patates kızartmaları ve patates cipslerinde kansere neden olan bir madde olan Akrilamid maddesi bulunduğu Alman Araştırma Enstitüsü görevlilerinden Profesör Fritz Sörgel tarafından açıklandı. Hamile bir anne adayı patates kızartması veya cipsini tükettiğinde bu maddeyi de cenine iletir. Aminoasit ve karbonhidratların çok yüksek ısıda reaksiyona girmesi ile oluşan bu madde; hem kanser yapıcı bir etkiye sahiptir hem de bebeğin sinir sistemine zarar veriyor…

• Pastörize edilmemiş ürünlerde ortaya çıkan listeria bakterisi bebeğinizin sakat doğmasına yol açabilir.

• Kesinlikle az pişen et ve yumurta gibi besinlerden uzak durulması gerekli. Toksoplazma riski düşük yapmanıza ve tüm emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

hamile yememesi gerekenler

• Aç karna vitamin almayın! Son derece hassas bir dönem olan hamilelik döneminde mide bulantıları ve kusmaların önüne geçmek için vitaminlerinizi mutlaka tok karna alın.

• Deniz ürünlerini mümkün olduğu kadar iyi pişmiş olarak tüketin ve mümkünse kabuklu deniz ürünlerini tüketmeyin dahası konserve ürünlerden de uzak durun. Konservelerin içinde bulunan plastik kaplamalarda yüksek tansiyon kanser ve çeşitli kalp hastalıklarına yol açabilecek bakteriler üremektedir.

• Şifa niyeti ile kullanılan ve çoğu şifalı olan Bitkisel çayları da hamilelik döneminde kullanmayın.

• Hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde kafein ve kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir. Gazlı içecekler size herhangi bir yarar vermez aksine çok zarar verir. Çok miktarda şeker içeren gazlı içecekler hızla kilo almanıza neden olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu