Kadın

Hamilelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır Mı?

Hamilelik, anatomik, fizyolojik, psikolojik ve biyokimyasal değişikliklerle fetüsün ihtiyaçlarının karşılandığı bir dönemdir. Annenin vücudunu etkileyen ortalama 40 hafta, üç trimester döneminden oluşan uzun bir süreçtir. Yorgunluk, uyku, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ödem, kas iskelet sistemi problemleri gözlenen bazı belirtilerdir. Bel ağrısı, sırt ağrısı, bacak ağrıları ya da kramplar ise en sık karşılaşılan kas iskelet sistemi sorunları arasındadır.

Fetüsün ağırlığının artması ile annenin denge merkezi yer değiştirir, beline daha fazla yük biner. İlerleyen her hafta fetüsün ağırlığı arttıkça ağrının şiddeti artar. İleri gebelik yaşı ve gebenin kilolu olması da ağrıları arttıran nedenler arasındadır. Gebelik sürecinde yaşanan kas iskelet sistemindeki bu ağrılar bazen günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmeye engel olabilir. Bu durumda ilk akla gelen konu hamilelikte kas gevşetici kullanılır mı sorusudur.

Kas İskelet Sistemi Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğin sağlığını düşünen anne adayı ise hamilelikte kas gevşetici zararlı mıdır sorusunu aklına getirebilir. Fetüsün geliştiği bu süreçte ilaç kullanımı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kullanılan kas gevşetici ilaçlar ve kremler vücutta metabolize edilerek fetüse zarar verebilir.

Organ gelişiminde hasarlara, özellikle kalpte defektlere neden olabilir. Ancak ağrılar annenin dayanamayacağı noktaya ulaşırsa mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Hangi ilaçların ağrıyı keserken bebeğe zarar verebileceği hekimden öğrenilmelidir. Bu sayede kendisini ve bebeğini güvende hissederek sorunsuz bir hamilelik süreci geçirilebilir.

Hamilelikte Ağrılar İçin Neler Yapılabilir?

Gebelik döneminde annenin vücudumuzda bazı mineral ya da vitamin eksiklikleri de görülebilir. Bunun nedeni genellikle bebeğin gelişimi için gerekli olan vitamin ve minerallerin anne vücudundan karşılanmasıdır. Anne vücudundaki kalsiyum ve magnezyum değerlerinin referans sınırlarının altına düştüğünde ise zamansız ortaya çıkan ve ne kadar süreceği belirsiz kramplar görülmeye başlar.

Vitamin, mineral, ihtiyaç olan kalori miktarına göre beslenme programı ve su desteği ile bu süreç desteklenebilir. Anne adaylarının hamilelik sürecini kalite bir şekilde geçirebilmelerinin en önemli yolu kas iskelet sistemini güçlendirmeleridir. Hamilelikte ağrılar için neler yapılabilir konusu için en önemli husus spordur. Düzenli yapılan tempolu yürüyüşler ve hekim önerisinde yapılan spor ile kas iskelet sistemi sorunlarının önüne geçilebilir. Bu sayede kas gevşetici krem ya da ilaç kullanımına olan ihtiyaç en aza indirilebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu