Salı , 7 Nisan 2020
Hesaplama
yumurtlama günü nasıl hesaplanır

Yumurtlama Günü Hesaplama

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin doğru bir şekilde yapması gereken yumurtlama günü hesaplama işlemi, herkesin kafasını karıştırıyor. Her dişi canlıda olduğu gibi insanlarda da yumurtlama yani döllenme zamanları oluyor. Doğanın kanunu olan bu süreç sonucunda ise şayet yumurta döllenirse kadın hamile kalır. Ama eğer döllenme olmaz ise regl ile yumurtlama dönemi sonlanır. Özellikle çocuk yapma sıkıntısı çeken çiftlerin büyük dikkatle takip etmeleri gereken yumurtlama günü, kadının hamileliği için kusursuz ortam hazırlamakta.

Yumurtlama dönemi nedir?

yumurtlama günü nedir

Tıp dilinde Ovulasyon olarak adlandırılan yumurtlama dönemi, kadınların hamile kalması için yumurtalıkların harekete geçmesine denir. Bu dönemde kadının yumurtalıklarından birisinde yeni bir yumurtacık meydana gelir. Yumurtalıktan ayrılan bu yumurtacık, yumurta kanalında yolculuk ederek onu dölleyecek sperm hücrelerini beklemeye başlar.

Yazının alt kısmında hesaplama yapmak için yumurtlama günü otomatik hesaplama alanı bulunmaktadır.

Yumurtacık döllenmeyi beklerken de rahim uyarılarak döllenmiş yumurtacığın hamileliğe hazır hale gelmesi için uygun ortam oluşturulur. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi yumurtacık kanaldaki yolculuğu sırasında döllenme olmazsa çürür ve vücut da bu çürük yumurtacığı dışarıya atmak için kanama yapar. Buna da regl yani tıp dilinde menstrüasyon denir.

Yumurtlama günü hesaplama neden bu kadar önemli?

yumurtlama günü hesapla

Yumurtlama günü hesaplama işlemi oldukça önemli çünkü kadının hamile kalmak için önce yumurtlama dönemine girmesine gerekir. Şayet cinsel beraber bu süre içerisinde yaşanır ve erkek spermini kadının yumurtacığına ulaştırırsa kadının yumurtacığı olgunlaşma dönemine girerek rahime yerleşir ve kadın hamile kalır. Yumurtlama dönemi hesaplamak da bundan dolayı çok önemlidir çünkü size ne zaman ilişkiye girmeniz gerektiğini söyler.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu oldukça kolay bir işlemdir. Kadınlarda yumurtlama dönemi gelecek reglden 14 gün önce gerçekleşir. Yani uygun bir yumurtlama günü hesaplama işlemi yapmak için adetlerinizin düzenini bilmeniz gerekiyor. Ama tabii ki bu hesaplama düzenli adet olanlar içindir. Düzensiz adet olanlar için farklı hesaplama yapılmalıdır.

Yumurtlama döneminizi aşağıdaki hesaplama alanında ilgili alanları doğru olarak doldurarak hesaplayabilirsiniz.

Düzenli adet nedir?

Düzenli adet, kanama gününün çok şaşmadan gerçekleşmesi denir. Bir kadın ilk adet kanamasının kaç günde gerçekleştiğini ve ikinci kanamanın da ne kadar süre sonra geldiğini bilmek zorundadır. Şayet takip etmenize rağmen adet günleriniz şaştığı için tam kestiremiyorsanız siz düzensiz adet olanlar tarafındasınız demektir.

Düzensiz adet nedir?

Düzensiz adet, kanamaların belirsiz zamanlarda olmasına denir. Düzensiz adet olan kadınlarda kanama bazen gecikir bazen de erken yaşanır. Bu gibi durumlarda yumurtlama dönemi hesaplamak neredeyse imkansızdır çünkü sizin hesapladığınız süre gelecek ay yaşayacağınız regl süresine uymayacaktır.

Düzenli adet yumurtlama gününü hesaplama

Yazımızın üst bölümünde de belirttiğimiz gibi en uygun yumurtlama dönemi, gelecek adet döneminizden tam 14 gün öncesidir. Yani diyelim ayın 28’inde adet oluyorsunuz o zaman ayın 14’ünde eşinizle cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. İlişkiye girdikten sonraki 14 günde yumurtacık olgunlaşmış ve rahime çoktan yerleşmiştir. Bundan dolayı da regl olmazsınız. Fakat döllenme gerçekleşmemiş ise regl olacak, çürüyen yumurtacığı dışarı atacaksınız.

Düzensiz adet yumurtlama gününü hesaplama

Düzensiz adet olanlardan iseniz yumurtlama gününüzü farklı şekilde hesaplamanız gerekir. Düzenli adet olanların yumurtlama süreci diğer ay regl’inden 14 gün önce iken, düzensiz adet olanların yumurtlama dönemi ise 16 gün öncesidir. Yani diyelim ki ayın 30’unda adet oluyorsunuz o zaman ayın 14’ünde yumurtacığın döllenmesi gerekir.

Adet düzeni belli olmayanların yumurtlama gününü hesaplama

Söylemek gerekirse bu oldukça zor bir hesaptır. Adet günü hiç belli olmayan bir kadın yumurtlama dönemini hesaplayamaz. Bunun için tek yapılması gereken bir uzman doktora başvurarak profesyonel destek almaktır. Çünkü yumurtlama gününü bulmak sizin için 30’da 1’dir.

İlginizi Çekebilir!

tüp bebekte başarılı olmak

Tüp Bebekte Başarılı Olmayı Artıran Faktörler

Türkiye’de 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk defa gerçekleştirilen tüp bebek doğumu, günümüzde çok sayıda çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.