Kadın

Topuklu Ayakkabı Zayıflatır Mı?

Kadınların en gözde aksesuarlarından olan topuklu ayakkabılar, nerdeyse her kadının dolabında yer almaktadır. Zarif görünse de bu tarz ayakkabılar ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Farkında olarak yapılan kaliteli ayakkabı seçimi, günlük yaşam içinde meydana gelebilecek birçok sağlık problemini engelleyebilmektedir. Sağlık ile ilgili diğer merak edilen hususta topuklu ayakkabı zayıflatır mı konusudur.

Giyilen topuklu ayakkabının boyuna bağlı olarak bacaklarınız, topuklarınızın yeni yüksekliğine adaptasyonu için farklı şekilde çalışır ve bacaklarınız her adımda daha fazla efor harcar. Özellikle baldır, karın ve bacak kaslarına pozitif yönde yararları vardır. Bu da spontane bir egzersiz anlamına gelir. Zaman geçtikçe bacaklarınızdaki yağ oranının azaldığı gözlemlenebilir. Bu nedenle topuklu ayakkabının zayıflatıcı veya kilo verici özelliğinden ziyade, kasları sıkılaştırdığını söylenebilmektedir.

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlık açısından en uygun ayakkabıyı seçerken, günlük aktiviteleri yerine getirirken en iyi konforu sağlayabilme özelliği dikkate alınmalıdır. Topuklu ayakkabı seçimi için dikkat edilecek hususlar şunlardır.

  • Postürü bozarak dizlerin ve kalçanın bükülmemesine önem verilmelidir.
  • Belin öne doğru kamburlaşmamasına ve belin anatomik çukurluğunun artmamasına dikkat edilmelidir.
  • Belde, dizde, kalçada, bacak kaslarında, ayak bileği ve ayağın ön kısmındaki duruş bozukluğundan kaynaklı şiddetli kuvvet yoğunlaşması değişik hastalıklara neden olabilir.
  • Sınırın üstünde yüklenme olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yüklenme noktalarında kas kısalmaları gelişebilir.

Ayrıca ayağın önde daralması, parmakların sıkı bir bölgede birbirlerine doğru itilmelerine sebep olur. Parmak arasındaki sinirlerinin sıkışmasıyla sinir hasarları meydana gelebilir. Sinir hasarı oluşturmayacak kalıpta ayakkabılar tercih edilmelidir.

Topuklu Ayakkabı Kullanımı Sağlıklı mıdır?

Sağlık yönüyle en ideal ayakkabı yaklaşık 5 cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabılardır. Ayakkabının topuk yüksekliği ile birlikte ön bölgesinde parmakların rahat etmesini sağlayan kalıpta olması da önemlidir. Bu tarz bir topuklu ayakkabı spor ayakkabı kadar konforludur. Bu noktada topuklu ayakkabı sağlıklı mıdır sorusu da cevap bulmaktadır.

Topuklu ayakkabı kullanıcılarının edindikleri postür ile kan akışının rahim duvarına kadar gidebildiği ifade edilmektedir. Daha şık ve zarif görünmeyi sağlayan topuklu ayakkabılarla yürümek denge isteyen bir durumdur. Dengenin sağlanabilmesi için vücutta anatomik birden fazla kas gerilmektedir. Bu gerilmeler sonucunda topuklu ayakkabı kasların sıkılaşmasını ve karın ile bacak kaslarının çalışmasına ve daha diri görünmesine zemin oluşturur. Bu yönden değerlendirildiğinde topuklu ayakkabı genel olarak temelde faydalı bir ayakkabı modeli olarak kaşımıza çıkmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu