Kadın

Anne Sütü Hesaplama

Anne sütü ilk 6 ay bebekler için çok önemli. Bebeklerin hem fiziksel ve zihinsel gelişimi hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok önemli bir şey. Ama tabii ki her güzel şey gibi anne sütünün fazlası da zarar. Peki bebeklere günlük verilecek anne sütü hesaplama işlemi nasıl yapılıyor?

Her ne kadar anne sütü bebekler için çok önemli bir besin kaynağı olsa da fazlası ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor. Öyle ki bu konuda birçok araştırma yapılmış ve anne sütünün bebekler üzerindeki yararlarından çok zararları araştırılmıştır. Her annne bebeğinin günlük anne sütü ihtiyacını bilmek zorunda.

Bebeklerin ne kadar anne sütüne ihtiyaçları var?

anne sutu hesaplama

Yapılan araştırmalara göre yeni doğan bir bebek günde 500 ml oranında anne sütü aldığında günlük ihtiyacı olan besini de karşılamış oluyor. Yani anneler bebeklerini günlük olarak 500 ml oranından ne az ne de fazla emzirmemeli. Tabii ki bu görüşe her bilim insanı katılmıyor. Yapılan birtakım çalışmalara göre bebeklerin günlük ihtiyacı olan süt miktarı yine bebeklerin kilolarına göre farklılık gösterebiliyor. Anne sütü hesaplama işlemi ise belirlenmiş kilo formülüne göre hesaplanıyor.

Uzmanların verdiği formülü kısaca örnekle açıklayalım. Bu sayede sizin de aklınızda bir fikir oluşacaktır. Formüle göre 4 kg olan bir bebeğin günlük alması gereken süt miktarı 600 ml oluyor. Her 1 kg arttığında bebeklerin alması gereken süt miktarı da 150 ml artmakta. Yani buna göre 5 kg bebek günde 750 ml, 6 kg bebek de 900 ml süt almak zorunda.

Bebeklerin ihtiyacı olduğu anne sütünü hesaplamak için aşağıdaki anne sütü hesaplama aracındaki ilgili alanları doldurarak hesaplama yapabilirsiniz.

Bebeğin günlük ihtiyacını karşılamayan anneler ne yapmalı?

Bebeğinin günlük süt ihtiyacını karşılamayacak kadar az süte sahip olan anneler doktor tavsiyesiyle süt arttırıcı bitkisel takviyeler yapabilirler ve kesinlikle her yudumu şifa olan suyu bol bol içmeliler. Ama bütün bunlara rağmen şayet sütünüz günlük gereken miktarı karşılamıyorsa o zaman bebek mamaları ile bebeğinize takviyeler yapmalısınız. Zira günlük gerekenden az besin alan bebekte uyku problemi, zihinsel ve fiziksel gelişiminde yavaşlama, bağışıklık sisteminde zayıflama meydana geliyor.

Anne sütünün bebek gelişimine katkıları neler?

Bu liste o kadar uzun ki inanın doğada anne sütünden daha şifalı hiçbir şey yok. Özellikle ilk 6 ay bebekler için hayati önem taşıyan anne sütü, doğru miktarda verildiğinde adeta bebeklerin etrafına görünmez kale örüyor. Ayrıca anne sütü tek başına içinde protein, yağ, demir, vitamin gibi vücudun bütün ihtiyacı olduğu besin maddelerini barındırdığını biliyor muydunuz?

Anne sütünün bütün bunların yanı sıra bir diğer en önemli özelliği de bebeklere uygulanan ilk ve doğal aşı olarak geçtiğini biliyor muydunuz? Uzmanlara göre anne sütü besin kaynağının yanı sıra bebekler için bulunmaz nimetler taşıyan bir aşı. Doktorlar tarafından yapılan aşılar gibi direkt bağışıklık sistemini uyaran anne sütü, ekstra olarak bağışıklık sistemini besliyor ve güçlendiriyor.

Anne sütü neden ilk 6 ay önemli?

Anne sütü ilk 6 ay önemli olmasının en büyük sebebi, yeni doğan bebeğin bu süre zarfında yeni yeni gelişmeye başlamasıdır. Fiziksel ve zihinsel gelişim gösteren bebeklerin bu süreçteki en büyük yardımcıları anne sütüdür. Bebeklerin gelişiminde büyük rol oynayan anne sütü, gelişmekte olan organların bütün besin ihtiyaçlarını karşıladığı için de ayrıca ileride oluşacak organ hastalıklarını da önlemeye yardımcı oluyor.

Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi deyim yerindeyse ilk 6 ay ideal oranda anne sütü ile beslenen bebeğin etrafında görünmez kale örülüyor ve bebek tüm dış tehditlere savaşçı oluyor.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu