Kadın

Doğum Sonrası Anneye Verilen Para

Son yıllarda devletin doğum yapan kadınlara verdiği birçok sosyal hak, henüz tam manasıyla kadınlar tarafından bilinmemektedir. Bunlardan biriside, doğum sonrası anneye verilen para olmaktadır. Devletin doğum yapan kadınlara tanımış olduğu bu sosyal hak ile ilgili detaylar, yazımızın devamında yer almaktadır.

Devletin genç nüfus artışını sağlamak adına yürütmüş olduğu politikalar neticesinde ortaya çıkan ve doğum parası olarak bilinen bu hak, gerekli şartları sağlayan herkese verilmektedir.

Doğum sonrası anneye verilen para haricinde, doğum yapan çalışan kadınlara verilen bir takım haklarda bulunmaktadır. Bu haklar, şu şekildedir.

Yarım Gün Çalışma Desteği
Çalışan kadının doğum yapması neticesinde, yarım gün çalışarak işine devam edebilmesi mümkündür. Bu ilk kez doğum yapan anneler için 60 gün, ikinci doğumda ise 120 gün ile sınırlıdır. 2. Doğumdan sonraki doğumlarda ise, 180 gün haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmektedir.

Çoğul doğumlarda ise verilen yarım gün çalışma gün sayısı, ilk doğumda 90 gün, ikinci doğumlarda 150 ve üstü doğumlarda ise 210 gün olarak belirtilmiştir.

Çocuğun engelli olarak doğması durumunda ise bu süre, 360 güne çıkmaktadır.

anneye verilen doğum parası ne kadar

Doğum Sonrası Anneye Verilen Para
Devletin doğum yapan kadına verdiği nakit desteği olan doğumdan sonra anneye verilen para, 2015 yılı Mayıs ayından bugüne kadar uygulanan ve halen yürürlükte olan sosyal haklardan birisidir.

Bu destekten çalışmayan annelerde yararlanabilmektedir. Yani doğumdan sonra anneye verilen para desteği için, devlet çalışma şartı aramıyor. Bu destek kapsamında ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılırken, ikinci çocuğa 400 TL ve üç ve daha sonrakiler içinde 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Bu haktan yararlanmak için kadının ya da eşinin SGK ya da Bağ-Kur üzerinden 120 gün prim ödeme şartı bulunmaktadır. Ödeneği almak için Kaymakamlıklarda bulunan yardımlaşma vakfına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Emzirme Parası
Emzirme ödeneği de, doğum sonrası anneye verilen para desteği arasında yer alıyor. Buna göre 2018 yılı için 149 TL verilmekte olup, her yıl Ocak ayında bu tutar zamlanmaktadır. Bu destek çalışan ve çalışmayan her anneye verilmektedir.

İş Göremezlik Ödeneği
Bu ödenek çalışan kadınlara verilmekte olup, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu ödeneğin kapsamına göre asgari ücret ile çalışan bir anne için toplamda 4 Bin 424 TL destek verilmektedir. İş göremezlik ödeneği için belirlenen bu tutar, ücretli izin olarak kullandırılmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu