Sağlık

Düzenli Uyku Kilo Verdirir mi?

Kişilerin metabolizmalarının bozulmasında en büyük etken düzensiz yaşam tarzıyla meydana gelmektedir. Bu düzensizlikler arasında beslenme en başı çektiği gibi bir o kadar önem teşkil eden uyku düzeni de yer almaktadır. Uyku insan metabolizmasının düzenli çalışmasındaki en önemli faktördür. Gerektiği kadar uyumayan kişilerin vücutlarında hormon salgısı düzenli olmaz ve bu kilo fazlalığına yol açacağı gibi çeşitli hastalıklarında davetçisi olacaktır. Bu nedenle Düzenli Uykuyla Kilo Verme eylemine girişen bireyler, beslenme şekline de istikrarlı şekilde özen gösterirlerse sonucun başarılı olacağı kaçınılmazdır.

Metabolizmada leptin hormonu doyma sinyalini beyne iletir ve kişi açlık hissetmez. Yalnız vücudun gereksinim duyduğu uyku süresinde kısalma oldukça bu hormon seviyesinde de azalma görülür ve sürelik olarak açlık hissedilir. Dolayısıyla bu durum kilo fazlalığını getireceği için her birey Düzenli Uykuyla Zayıflama konusunda istediği sonuca erişebileceğini bilmelidir. Açlık hormonunu tetikleyen uykusuzluk, aynı zamanda stresi de beraberinde getirdiğinden ötürü kortizol hormonunda yükselme görülür ve buda iştahın artmasına neden olur.

düzenli uyumak zayıflatırmı

Uyku; cilt güzelliğinden psikolojik sağlığa kadar pek çok noktada önemli bir rol alırken, Zayıflamada Uykunun Önemi de son derece etken bir unsur oluşturmaktadır. Düzenli uyuyan bir kimse, düzenli beslenir ve sağlıklı şekilde yaşamını geçirmeye gayret eder. Aksi durumda uykusuzluk tüm vücut yapısını bozup, kilo fazlalığı getirdiği gibi sürekli yeme isteği obezite hastalığına varan sonuçları bile doğurabilir. Bu nedenle eğer kendi başınıza uyku probleminin üstesinden gelemiyorsanız, bir uzmana danışıp, destek alabilir ve kilo artışınızın önüne geçebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu