Sağlık

Distoni Nedir?

Distoni, beynin yanlış sinyal göndermesi sonucu vücutta ortaya çıkan kontrolsüz kas hareketidir. Bazen belli bir bölgede ortaya çıkabilirken bazen de vücutta birçok farklı noktada görülebilir. Distoni nedir diye bakıldığında, istemsiz kas spazmı olarak tanımlama doğru olacaktır.

Distoni ağırlıklı olarak boyun, kollar, gözler ve ellerde görülür ve bazı vakalarda ağrı da bu duruma eşlik eder. Genellikle yetişkinlerin yaşadığı bu hastalığa çocuklarda da rastlanabilir. Çocuklarda yetişkinlerin aksine vücudun her yerinde distoni kaynaklı kas spazmı yaşanabilir. Bu hastalığın şiddeti stres ve yorgunluğa bağlı olarak artabilir. Hastalığa yakalanan kişilerin genel olarak sakin bir hayatları olmalıdır. İyi dinlenebildikleri bir hayat sürmeleri ise önemli hususlardan biridir.

Distoninin Tedavisi

Distoni ölümcül bir hastalık olmamakla birlikte kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilen bir hastalık olduğu söylenebilir. Distoninin tedavisi ilaçlarla yapılabildiği gibi gerek duyulan vakalarda cerrahi müdahale de söz konusu olabilir. Amaç hastalığın ortaya çıkardığı olumsuz etkileri en aza indirmektir. Vakaların bir kısmının doğru tedavi ile bu etkilerin tamamından kurtulduğu görülmektedir.

Distoni hastalığında doğru tedavi kişiye göre belirlenmelidir. Hastalığın seyrine ve semptomlarına bağlı olarak ilaç kullanımına, botoks enjeksiyonuna, cerrahi müdahaleye karar verilebilir. Bazı vakalarda beyin pili kullanımı söz konusu olabilmektedir. Beyin pili diğer tedavi yöntemlerinin denendiği fakat olumlu sonuç alınamadığı hastalarda ve hastalığı genetik aktarım sonucu yaşayan kişilerde işe yaramaktadır.

Distoninin Nedenleri

Hastalığın gerçek nedeni ya da vücutta bu hastalığı neyin tetiklediği henüz bilinmemektedir. Beyin çekirdeğinden kaynaklı olduğu düşünülen hastalığı travma veya ilaçlar tetikleyebilmektedir. Fakat vakaların çoğunda belli bir dayanağı olmadan ortaya çıkmaktadır. Distoninin nedenleri bilinmese de bazı hastalarda gen aktarımı sonucu aile bireylerinde görülmektedir. Distoninin anlaşılabilmesi için göstereceği belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Boyunda ani kasılma
  • El ve ayaklarda yaşanan kramp
  • Konuşma güçlüğü ve sesin titremesi
  • Ayakların sürünmesi
  • İstemsiz göz kırpma

Bahsettiğimiz belirtilerin tamamı stres, yorgunluk gibi etkilere paralel olarak çok daha şiddetli bir şekilde kendini göstermektedir. Tedavi edilmediği takdirde, hastalığın sebep olduğu etkiler her geçen gün çok daha kötüleşebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu