Sağlık

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

Boyundan bele kadar omurganın herhangi bir yerinde kaymış veya fıtıklaşmış bir disk oluşabilir. Ancak, vücudun alt sırt kısmında kaymış bir disk oluşması daha olasıdır. Omurga, karmaşık bir sinir ve kan damarı ağı olduğu için vücudun çok önemli bir parçası olarak kabul edilir. Kaymış bir disk varsa çevresine de baskı uygular. Bu da fıtığın oluşmasının sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Kaymış diski olan kişilerin semptomları arasında bunlar bulunur ;

  • Ağrı ve uyuşukluk
  • Kollara ve bacaklara yayılan ağrınız var
  • Geceleri veya belirli hareketler için kötüleşen ağrı
  • Uzun süre ayakta kaldıktan veya oturduktan sonra kötüleşen ağrıyı yaşarsınız
  • Kısa mesafelerde yürürken ağrı
  • Etkilenen bölgede karıncalanma, ağrı veya yanma hissi var

Disk kaymasının nedenini anlamadan önce, omurganızın yapısını anlamak gerekir. Bel fıtığı veya disk kayması, diskin iç kısmı bir yaralanma veya zayıflık nedeniyle dış halkadan dışarı çıktığında meydana gelir. Aşırı ağrı ve rahatsızlığa neden olmasının nedeni budur. Aşırı durumlarda, kaymış disk omurilik sinirini sıkıştırabilir. Bu sıkıştırma, etkilenen sinirin etrafında uyuşma ve ağrıya neden olur. Bu gibi durumlarda doktorlar ameliyat önermektedir.

Kasları zayıflatan ve kemikleri kırılgan yapan yaş, yapılan ani hareketler, fazla ağırlık kaldırmak ya da kilo problemleri bel fıtığı oluşmasına neden olabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek, aynı zamanda bel fıtığı olasılığını da artırır. Kaymış bir diski uzun süre tedavi edilmeden bırakmak, omurilik sinirine kalıcı olarak zarar verebileceğinden çok büyük sorunlara dönüşebilir. Çoğu aşırı durumda, kaymış disk bel ve bacaktaki sinirleri etkileyebilir, bu da bağırsak veya mesanenin kontrolünü kaybetmesine neden olabilir.

İlk birkaç gün yatak istirahati veya sınırlı aktivite, ardından sonraki birkaç hafta boyunca aktivitelere katılmak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Sıkı yatak istirahatinden kaçının çünkü bu kas zayıflığına ve eklem sertliğine yol açabilir. Bu nedenle, yürüyüş gibi düşük etkili aktiviteler yapılması tavsiye edilir. Egzersiz bel fıtığı tedavisinde önemli bir rol oynar. Bir uzman yardımıyla fizik tedavi, egzersiz ve masaj iyi çözümler arasında yer alır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu