KadınSağlık

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusu evli çiftler tarafından, hamilelik sürecinde en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesi gibi bir takım kaygılarla sorulan bu soru, birçok bilgi kirliliği sebebiyle net bir şekilde cevaplanmamış sorulardan birisidir. Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusunun cevabını, uzman görüşlerine dayanarak sizler için araştırdık. İşte araştırmamızın detayları…

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?
Hamilelikte cinsellik konusunda uzmanların vardığı ortak kanı, cinselliğin doğru bir şekilde yaşandığı takdirde zararın aksine bebek için de yararlı olduğudur. İncelediğimiz uzman açıklamalarına göre cinsellik esnasında ortaya çıkan adrenalin, annenin kan dolaşımını hızlandırarak bebeğe daha fazla kan pompalanmasına neden olmaktadır. Doğal olarak bebeğe daha fazla kan pompalanması, bebek için yararlı bir durumdur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girerken, daha dikkatli davranılması ve uygun pozisyonların seçilmesidir. Bu şartlar sağlandığında hamilelikte cinsellik bebeğe zarar vermemektedir.

Bu anlamda, önemli bir çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Örneğin bunlardan birisi hamilelik esnasında cinsel ilişkiye girildiğinde, erkeğin penisinin bebekle temas edeceği düşünülmektedir. Oysaki penis boyu büyük olan erkekler de dahi, böyle bir durumun olması kesinlikle söz konusu değildir.

gebeyken ilişkiye girme

Hamilelikte cinsellik ve faydaları
Hamilelikte cinsellik kan dolaşımını hızlandırırken, bununla birlikte büyük kan basıncı diye adlandırılan kan basıncını düşürmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte cinsellik yaşanması, anne adayının gebelik sürecinde altına kaçırma gibi istenmeyecek durumlara da engel olduğunu göstermektedir.

Hamilelikte yaşanacak cinsellikte en önemli husus, erkeğin kadına karşı daha narin davranmasıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaşanan heyecana bağlı olarak bebeğe daha fazla kan pompalanması, bebek için en önemli faydalardan birisidir.

Ayrıca anne adayının ruh yapısına sunduğu olumlu katkılarda, hamilelikte cinsellik konusunda aslında bugüne kadar bilinen birçok şeyin, son derece yanlış olduğunu ortaya koymaktadır. Doğum esnasında çalışan kasların daha belirgin bir şekilde çalışıyor olması da, gebelikte cinsellik yaşanmasına bağlıdır.

Hamilelikte cinselliğin faydaları bu şekilde olsa da, özellikle doğum yakın dönemlerde cinsel ilişkiye ara verilmesi de, ayrıca tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu