Kadın

Menopozda Adet Olunur Mu?

Kadınların yumurtalık fonksiyonları tamamlandıktan sonraki sürece menopoz dönemi denir. Bu döneme girilen ilk altı aylık sürenin akabinde menopoz dönemi başlar ve devam eder. İnsan ömrü düşünüldüğünde menopoz süresinin bu sürenin üçte biri kadar olduğu söylenebilir. Kadınlar bu dönemde birçok değişikliğe maruz kalırlar. Bu dönemde olası bulguların dışında belirtiler olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak adına kontrole gitmekte fayda vardır.

Birçok kadın menopozda adet olunur mu sorusunun cevabını merak etmektedir. Genel olarak bilinen haliyle kadınlar menopoz dönemine girdikten sonra düzenli ya da düzensiz bir şekilde adet olmazlar. Fakat bazı durumlar vardır ki menopoz döneminde adet olunmasına sebep olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken durum altında yatan sebeplerdir. Çünkü bu beklenen ve normal bir durum değildir. Menopoz sonrası kanamaya tıp dilinde postmenopozal kanama denmektedir.

Menopoz Sonrası Kanamanın Sebepleri

Menopoz dönemine giren kadınlarda görülen kanamaların altında birçok sebep yatabilir. Bu sebeplerin net olarak tespit edilmesi adına kadın hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Bazı vakalarda bu süreçte kullanılan hormon ilaçları kanamaya sebep olabilirken bazı vakalarda idrar yolları ya da bağırsaklardaki problemlerden kaynaklanan kanamalar görülebilmektedir. Menopoz sonrası kanamanın sebepleri aşağıdaki gibidir:

  • Vajinal Kanamalar: Vajinal kuruluğun menopoz döneminde kullanılan ilaçlar sebebiyle artmasının sonucu olarak ilişki sonrası yaşanan kanamalardır.
  • Rahim Ağzı ve Rahim Kanamaları: Bu bölgede oluşmuş bir kitlenin sonucu olarak kanama görülebilir. Rahim iç duvarında incelme ya da kalınlaşma veya burada oluşmuş kitleler de kanamaya neden olabilir.

Menopoz Sonrası Kanamanın Sebebinin Tespitinde İzlenen Yol

Menopoz döneminde kadınların düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir. Düzenli kontroller olası bir sorunun erken teşhisinde hayati önem taşımaktadır. Menopoz sonrası kanamanın sebebinin tespitinde izlenen yol aşağıdaki gibidir:

  • Menopoz sonrası kanama sorunu yaşayan kişi jinekolog tarafından muayene edilir. Vajinal muayene öncelikli adımdır.
  • Vajina içinde, rahim ağzında bir problem var mı ona dikkat edilir.
  • Ultrason yardımıyla rahim içi ve yumurtalıklara bakılır.
  • Rahim içi kanaması olan hastalara mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Kanama rahim iç duvarındaki kalınlaşma ya da incelme sebebiyle olsa dahi biyopsi yapılması uygun olacaktır.

Özetle herhangi bir kanama şikayeti ile karşı karşıya kalındığında mutlaka doktora başvurulmalı, durum geçiştirilmemelidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu