Diyet

Diyet Nedir? Neden Yapılır?

Diyet sağlığı korumak kilo vermek ve hatta kilo almak için uyulan beslenme ve egzersiz programlarının tümüne verilen addır… Diyetler sağlıklı insanlar tarafından yapılabildikleri gibi, sağlığı yerinde olmayan insanlara göre de özel diyetler vardır. Diyetler temel olarak 3 kısımda ya da 3 kategoride incelenebilirler.

• Kilo vermek için yapılan diyetler
• Formu korumak için yapılan diyetler
• Kilo almak için yapılan diyetler
Dünyada en çok kullanılan diyet türü kilo vermek için yapılan diyetlerdir ve bu diyetler haftalık aylık veya ömür boyu süren diyet programları olabilir. Örneğin son zamanlarda kilo vermek ve formu korumak için yapılan uzun süreli diyetler mevcuttur. Bu diyetler arasında taş devri diyeti, Canan Karatay diyeti, Fransız Dukan diyeti gibi diyetler sayılabilir.

diyetin faydaları

Kimler diyet yapmalıdır?
Aşırı Kilolu olanlar ve aşırı kilolarından rahatsız olanlar kararlı bir şekilde kilo vermeye niyetlendikleri zaman bir Uzman doktora görünerek diyet programına başlayabilirler. Aşırı kiloların insan sağlığını tehdit ettiğini ve orta yaşlarda kalp yetmezliği yüksek tansiyon şeker hastalığı gibi ömür boyu tedavi gerektiren ve Ömür boyu ilaç almayı gerektiren kronik hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak için doktor kontrolünde diyet yapmak son derece önemlidir. Diyet yapacak kişi öncelikle buna niyetlenmeli ve son derece kararlı azimli olmalıdır. Programın ortasında vazgeçmesi, “ben yapamam!” demesi bir sonraki programlarda da başarısız olması demektir. O nedenle kişi öncelikle programını seçmeden önce kan tahlillerini yaptırmalı, hormon dengelerini kontrol ettirmeli ve vücuda en iyi gelen diyet programını kullanmalıdır. Birkaç kilo verdikten sonra programı bırakmamalı ve devam etmelidir. Aksi taktirde yine moral bozukluğu yaşayacak ve verdiği birkaç kiloyu da hızla alarak bir daha zayıflamaya yanaşmayabilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu