Diyet

Chia Tohumu İle Zayıflama

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Chia tohumu, zengin içeriği ile süper besinler arasında yer alır. Minimal, siyah bir yapıya sahip bu besin zayıflarken bize çokça destek olmasıyla birlikte yüksek besleyicilik sağlar. Mayalarda ve Azteklerde dinamikliğin, gençliğin, gücün iksiri olarak kabul görüp tüketilmiştir.

Chia tohumu, 100 gramında 4 gram karbonhidrat, 17 gram protein, 30 gram yağ, kalsiyum, sodyum, çinko, potasyum, B1, B2, B3, omega 3 ve demir içerir ve yaklaşık 450-500 kaloridir. Bu özellikleriyle diyet yemeklerinde sık sık tercih edilmektedir. Ayrıca yüksek lif oranıyla uzun süre tok hissetmeyi sağlayarak kilo verme sürecini destekler. Bu özellikleri ile chia tohuma ile zayıflama mümkün olmaktadır.

Chia Tohumunun Yararları Nelerdir?

Küçücük görüntüsüne rağmen mucizevi bir gıda olan chia tohumunun birçok faydası bulunmaktadır. Chia tohumunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yüksek lif oranıyla bağırsak sağlığını korur, bağırsak motilitesini destekleyerek kabızlığı önler,
  • Kilo kontrolünü sağlar,
  • Yüksek miktarda enerji vererek tatlı krizlerinin önüne geçer,
  • Zengin omega 3 içeriğiyle beyni korur, kanser hücresi oluşumunu engeller,
  • Kan glikoz düzeyini dengeleyerek diyabet riskini azaltır,
  • Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir,
  • İçerdiği kalsiyum, A vitamini ve antioksidanlar ile cildin yenilenmesini sağlar,
  • Diş, kemik ve kas sağlığını destekler.

Chia Tohumu Kilo Vermeyi Nasıl Destekler?

Diyet yaparken zorlanan kişiler, uzun süre açlığa dayanamayanlar, gece açlığıyla baş edemeyenler için chia tohumu vazgeçilmez bir besin maddesidir. İçeriğinde bulundurduğu triptofan aminoasit sayesinde hissettirdiği tokluk süresini uzatır, açlık krizlerinin önüne geçer. Bu bitkisel protein sayesinde kilo kaybederken kas kaybını önler, yağ yakımını destekleyerek sağlıklı bir kilo verme süreci sağlar. Ayrıca içeriğinde gluten bulundurmaması ile bağırsaklarda detoks etkisi yaratarak intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesini sağlar.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilebilir?

Chia tohumu kokusuz ve şeffaf bir tada sahiptir. Eklendiği besin maddesinde herhangi bir koku ve tat değişikliğine neden olmaz. Bundan dolayı çiğ, suda demletilerek ya da öğütülerek tüketilebilir. Zayıflama sürecinde bir bardak su içine bir tatlı kaşığı chia tohumu ekleyerek 10 dakika kadar bekletin ve yemekten yarım saat öncesine kadar tüketin. Zengin miktardaki lifler midede şişer ve açlık hissini azaltır. Ayrıca sıvı detosları içerisine ekleyebilir ya da çeşitli omlet, muhallebi, puding gibi tatlılarınıza bir tatlı kaşığı gibi miktarlarda da ekleyerek yiyebilirsiniz. Elbette chia tohumu tüketme şekilleri kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu