Diyet

Diyette Kan Şekeri

Diyet yaparken çeşitli besinlerden feragat etmemiz gerekir. Bu besinler genellikle en çok hoşumuza giden besinlerdir. Her ne hikmetse hoşumuza giden besinlerin çoğu vücudumuz için zararlıdır. Diyet yapan insanlar çok iyi bilirler ki diyette kan şekeri konusu son derece önemli bir konudur.

Diyet ve Kan Şekeri
Kan şekerinin aşırı derece düşmesi titreme ve baş dönmesi yapar yükselmesi ise yine baş dönmesi baş ağrısı, halsizlik, bulanık görme, boğaz kuruluğu gibi tipik gizli şeker veya şeker hastalığı belirtileri gösterir ve bu nedenle diyet yapan insanlar kan şekerinin normal düzeyde tutmaya çalışmalıdırlar.

diyette kan şekeri kontrolü nasıl olmalı

GI Glisemik İndeks
O halde kan şekerini çarçabuk yükselten besinler tüketmemek en akıllıca davranış olacaktır. Kan şekeri üzerinde önemli etkileri olan glukoz şeker nişastalı gıdalar kompleks karbonhidrat ürünler kan şekerini çok çabuk yükseltirler. Kan şekerinin yükselmesi kanda yağlanmanın artması, Dolayısıyla Trigliserit oranının yükselmesi kötü kolesterol oranının artması ve iyi kolesterol oranının düşmesi manasına gelir. Bu bakımdan Diyet yaparken glisemik indeksi yüksek olan Karbonhidratları ya da kompleks Karbonhidratları nişastalı besinleri tüketmemeye gayret göstermeliyiz. Bunların yerine glisemik indeks oranı düşük olan besinler tüketmeliyiz. Sebzeler, meyveler, kırmızı et, balık eti, tavuk eti (derisini asla tüketmeyin) tahıllar, yoğurt glisemik indeksi düşük olan besinlerdir.
Elma sıkmak yerine elmanın doğasını bozmadan tüketmek yararlıdır. Diğer mevsimlik meyveler için de bu söz konusudur.

Kandaki Şekerin Baş Rol Oyuncusu Karbonhidrat Şekerleri
Kilo vermek isteyenlerin başvurdukları yollardan biri olan diyet yapmak bir hazırlık aşaması gerektirir. Kan tahlilleri yapılmalı ve tansiyon şeker kalp yetmezliği gibi kronik hastalıkların olup olmadığı araştırılır. Kan şekeri, insülin direnci Leptin hormonu direnci var mı yok mu araştırılır ve ondan sonra en uygun diyete başlanır. Kan şekeri yüksek olan insanlar gizli şeker hastası ya da Diyabet tip II adı verilen hastalığa yakalanmış olabilirler. Bu durumda uygulanacak diyet programı farklı olacaktır. Karbonhidrat şekerleri tamamen kesilebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu