Diyet

Yaz Diyeti Nedir?

Her sene yaz mevsiminin gelmesi ile diyet yapan insan sayısında bir artış gözlenir. Fazla kiloları artık bol kıyafetlerin ve kabanların içinde saklayamadığımız bu mevsimde fazlalıklardan kurtulma isteği en fazladır. Yaz mevsimi aslında en kolay kilo verebileceğimiz mevsimlerden biridir. Havanın sıcak olmasının da etkisi ile ağır gıdalar yerine ferahlık hissi veren meyveler daha sık tercih edilmeye başlandığından tükettiğimiz gıdalara dikkat ederek kolayca fazla kilolardan kurtulmamız mümkündür.

Yaz Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaz diyeti yapmak için ilk yapmamız gereken su alımımıza dikkat etmektir. Günde en az iki litre su içmek metabolizmamızın doğru çalışması için gereklidir. Kahve ve siyah çay gibi içecekler su içmenin yerini tutmamaktadırlar. Yaz diyeti uygularken kolayca kilo vermek için bir şişe suyumuzu hep yanımızda bulundurmalıyız.

Yaz mevsiminde kızartma tarzı ağır gıdaları tüketmek daha da zararlı olmaktadır. Bu yüzden bu tür gıdaların tüketiminden kaçınmalıyız. Yaz diyeti yaparken lezzetli ve sağlıklı mevsimlik yaz meyvelerini tercih edebiliriz. Yeşil elma, kivi ve çilek tavsiye edilen gıdalar arasındadır. Ayrıca yaz denildiğinde akla gelen karpuz ve kavun da yaz diyeti için uygun gıdalar arasında yer almaktadır. Karpuz, bol su içerdiği için zayıflamaya yardımcıdır.

yaz diyeti neler yenir

Ana öğünleriniz için ise tavuk ve balık ile hazırlanmış yemek ile beraber mevsimlik sebzeler ile hazırlanmış salata tercih edebilirsiniz. Hem doyurucu hem protein içeriği yüksek ana yemek ile birlikte tüketeceğiniz salata da vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sabah uyandığınızda kahvaltıdan önce ılık su içine limon sıkarak tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca tokluk hissi vermesi amacı ile çok fazla olmamak koşulu ile beyaz leblebi de tüketebilirsiniz. Ekmek tüketiminizi minimuma indirmeniz ve beyaz ekmek tercih etmemeniz gereklidir. Ekmek olmadan yapamam diyorsanız aşırı olmamak kaydı ile tercihiniz kepekli ekmek ve tam buğday ekmeğinden yana olmalıdır. Ana öğün yanında salata yerine yoğurt ya da cacık da tercih edebilirsiniz.

Yaz diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek bazı önemli noktalara dikkat ettikten sonra son derece kolaydır. Yeterli miktarda su içerek, ağır ana yemeklerden ve şekerli gıdalardan kaçınarak aç kalmadan kolayca fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu