Diyet

Zayıfladıktan Sonra Kilo Nasıl Korunur?

Zayıfladıktan sonra kilo nasıl korunur? Bu aslında kişilerin edindiği alışkanlıklar alakalı bir durumdur. Çünkü kişi kilo verdiği esnada belirli bir alışkanlık edinmiş oluyor. Bu alışkanlığı devamlı olarak sürdürdüğü takdirde kilosu da aynı düzlemde kalacaktır. Yani kilo veren bir insan aynı aldı kalorileri başka bir besinle kalori dengesi kurarak yemelidir.

Üstelik spor yapan bir kişi sporu bırakmadan en az haftada iki kere yapması gerekiyor. Spor denilince akıllara fitness, body bulding gibi dallar gelmemeli. Kişi yüzmeyi de seviyor olabilir evde spor yapmayı da seviyor olabilir. Yani birey belirli bir alışkanlıkla spor yapmaya devam etmelidir veya temposunu yediklerine göre dengelemelidir.

Kilo Kontrolü Yöntemleri

Kilo kontrolü yöntemleri oldukça basit bir işlemdir. Çünkü tamamen kalori ve günlük aktiviteler ile orantılı bir eşitlik bulunmakta. Yani kişi günlük hayatında yaptığı işlemlerde veya yediklerinde orantıyı koruduğu takdirde kilosuna da korunmuş olacaktır. Üstelik kilo vermeye ve aynı kiloda kalmayı eziyet olarak görmek yanlış bir düşüncedir. Çünkü kişi bazı dönemlerde abur cubur da yiyebilir veya canı çeken bir şeylerde yiyebilir.

Yanlış bilinen bir olay ise kişinin yediğinde anında kilo alacakmış hissine kapılmasıdır. Çünkü kimse bir burger yedi diye anında kilo almaz. Ancak bu abur cuburların zararsız olduğunu göstermez. Abur cuburlar insana kilo aldırmaz diye bir düşünce yok elbette her şeyin ölçüsüz olanı kilo aldıracaktır.

Kiloyu Dengede Tutmak

Kiloyu dengede tutmak bireyin özverisiyle alakalı bir durumdur. Eğer birey kendine bir düzene oturtturmuşsa o düzende kilosu sabit kalacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var spor yapan bir birey kilosunu dengede tutmak yerine belirli aralıklarla kas kütlesi elde etmeye seçecektir. Yani kişi kilo vermek mi istiyor yoksa kas kütlesi elde etmek istiyor önce buna karar vermesi gerekiyor.

Kas kütlesi elde eden bir birey normal bir kişiye göre daha fazla yağ yakacağı bilimle sabittir. Vücudun kas kütlesi arttıkça yağ yakma oranı da artacaktır. Bu şekilde kişi yağ yakımı hızlanacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu