Çocuk

Bebeklerde Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Toplumda sıklıkla rastlanan bebeklerde kepçe kulak sendromu erken dönemde tedavi edilebilecektir.

Kepçe Kulak Nedir? Nasıl Olur?

Bebeklerin kulak kepçesi anne karnındayken şekillenir. Bu şekillenmede genetik faktörler büyük rol oynar. Anne ya da babada kepçe kulak varsa bebekte olma ihtimali daha yüksektir. Şu durumlarda kepçe kulaktan bahsetmek mümkündür:

  • Kulak kıvrımının az olması,
  • Kıkırdağın aşırı gelişerek kulağın büyük olması,
  • Kulağa alınan darbe ile kıkırdağın zarar görmesi,
  • Genetik sebeplerle kepçe kulak olması mümkündür.
  • Kepçe kulak ameliyatsız düzelebilir

Bebeğiniz doğduktan sonra kulaklarını kontrol ederek kepçe kulak olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer bebeğinizin kulağı başından daha uzak duruyorsa kepçe kulak olabilir. Bu durumda ilk 3 ay yapılacak müdahale ile iyileşme sağlanmaktadır. Bebeğinize bandana takarak kulaklarının başına yaklaşması sağlanır. İlk 3 ayda kıkırdak henüz yumuşaktır ve sertleşmeye devam eder. Bu şekilde sertleşmesi sonucunda kepçe kulak düzelecektir. Kulak bandı kullanmak en kolay, ağrısız, acısız, masrafsız yöntemdir.

çocuklarda kepçe kulak tedavisi

Bebeklerde Kulak Kepçesi Nasıl Düzelir?
Yukarıda anlattığımız gibi kepçe kulak nasıl düzelir sorusunun en iyi cevabı bebeklik dönemidir. Bunun için kepçe kulak bantları kullanmak gerekir. Doğumdan itibaren 3 yaşa kadar bu bandı kullanmak mümkündür. Ancak en etkili dönemi bebekliğin ilk 3 ayıdır. Özellikle bebeğin uykuda olduğu dönemde kullanılması etkilidir. Çünkü bebekler müdahale ederek çıkarmayacaktır.

Çocuklar bandı takmak istemeyebilir, rahatsız bulabilir, çirkin bulabilir. Bu nedenle bebeklik döneminde kullanım çok daha uygundur. Bebekler için kepçe kulak bandı en kullanışlı yöntemdir. Ancak yine de doktor onayı olmadan bu bantları kullanmamalısınız.

Kepçe Kulak Ameliyatı
Eğer ilk 3 ay müdahale edilmezse bebek büyüdükçe kepçe kulak belirginleşecektir. 4-5 yaşına kadar kısmen iyileşme sağlanabilir. Ancak bu yaştan sonra ameliyat şarttır. Ameliyatın çocukluk döneminde yapılması başarıyı arttırır. Okula başlamadan yapılması en uygun zamandır.

Bu çocuklar için otoplasti yani kulak estetiği yapan hastanelere başvurmak gerekir. Operasyonla kepçelik giderilir ve doğal bir görünüm sağlanır. Ameliyatta özel sütür tekniği kullanılır. Bu teknikle kulaklara içten bir tel takılır ve başa doğru çekilmesi sağlanır. Ameliyat 45-90 dakika sürer ve aynı gün taburcu olunur. Ameliyat sonrası 2 hafta kadar kepçe kulak bandı kullanılır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu