Çocuk

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Bebeklerin gelişimi bakımından anne sütü oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden bebekler ilk 6 ay boyunca, sadece ve sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeklerin anne sütü ile beslendiği süreç içerisinde su bile verilmesine gerek yoktur. Anne sütü bebeklerin gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılamak için mucizevi bir kaynaktır. Bebeklerin ihtiyaç duyacağı su da yine anne sütü ile karşılanmaktadır.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş 6.ay tamamlandıktan sonra başlatılmalıdır. Çünkü emziren bir annenin günde üretebileceği süt miktarı 750 ile 900 cc civarındadır. Annenin ürettiği süt miktarı ilk 6 aydan sonra bebeğin gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz kalır. Bunun için bu dönemden itibaren ek gıdaya geçilebilir.

Ek gıdalar çocukları farklı tatlara alıştıran, onlara yeme alışkanlığını kazandıran, besin değeri yüksek ve alerji yapma özelliği az olan besinler arasından özenle seçilmelidir.

Ek Gıdaya Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler !
Ek gıdaya geçiş sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle bu süreç içerisinde çok yavaş olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ek gıda besinler düşük miktarda ve tek tek verilmelidir.

ek gıdaya geçiş

Bebekler yeni bir ek gıdaya alıştırılmak istendiği zaman, ilk gün sadece bir tatlı kaşığı vermeniz yeterlidir. Bu süreç içerisinde 1 – 2 gün boyunca farklı yeni bir ek gıda verilmemelidir. Böylece yeni ek gıdanın çocuğunuz üzerinde alerji yapıp yapmadığını anlama imkanına sahip olabileceksiniz. Eğer bebeğinizin vücudu ek gıdayı kabul ederse, her gün bir miktar arttırmanızda sakınca olmaz.

Yeni bir ek gıdaya geçmek için ortalama olarak bir hafta beklemeniz daha doğru bir davranış olacaktır.

Ek gıdaya geçerken bir takım zorluklar boy gösterebilir. Bebek içinde yeni bir tecrübe olması bakımından bebekte, döküntü, kaşıntı, pişik, kızarıklık ve ishal gibi alerjik durumlar gelişmiş olabilir. Bu süreç içerisinde sakin olunmalı ve bebeğin keyfi yerine getirilmelidir. Bebek yeni tatlara alışmak ve kaşık gibi yeni aletleri kabul etmek için zamanın daha erken olduğunu size böylelikle belirtmiş olabilir.

Bebekler ek gıdaya alıştırılırken yeni gıda verilmeden önce bebeğin karnının biraz doyurulması gereklidir. Ek gıda verilmesi bebeğin akşam huzursuz olduğu vakitlerde değil de, sabah kahvaltı ya da öğle yemeğinde verilmesi ebeveynlerin işini daha da kolaylaştıracaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu