Çocuk

4 Aylık Bebek Gelişimi

Koskoca 3 ayı geride bıraktıktan sonra, bebeğin doğal olarak tüm yetilerinin biraz daha gelişmiş olacağı 4 aylık bebek gelişimi sürecine geldik. Aşağıda 4 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebeğin genel yapısının nasıl olması gerektiği konusunda, bir takım bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilere göre bebeğinizde olağandışı bir fark gördüğünüzde, mutlaka doktorunuza başvurarak bilgi almanız, bebeğin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

4 Aylık Bebek Gelişimi Sürecinde Yaşananlar
4 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu
4 aylık erkek bebek kilosu ortalama 6.5 kilo, 4 aylık kız bebek kilosu ise ortalama 6.1 kilo olmaktadır.

4 aylık erkek bebeğin boyu ise ortalama 63.5 santim, 4 aylık kız bebek boyu ise yine ortalama olarak 61.5 santimdir. Bunun dışında 4 aylık bebeklerin baş çevresi, yaklaşık olarak 41 santim civarındadır. Bu ölçüler sadece bir ortalama olup, bu ölçülerde görülen küçük farklılıklar sorun edilmemelidir.

4 Aylık Bebeğin Duygusal ve Zihinsel Gelişimi
4 aylık bebek gelişimi süreci, bebeklerin duygusal ve zihinsel olarak gelişimlerinin en yüksek olduğu aylardan birisidir. Bu ayda duyduğu seslere daha fazla dikkat kesilen bebekler, her ne kadar başarılı olamasalar da, duyduğu bu seslerin aynısını çıkarmak için çaba sarf ederler. Bebeğin sık sık gülücükler saçıp kahkaha attığı dönem, bu dönemdir.

4 aylık bebek hareketleri

4 Aylık Bebeğin İşitme ve Görme Yetisi
4 aylık bebek gelişimi süreci, bebeklerde görme yetisinin tam olarak oturduğu dönemin başlangıç noktasıdır. Bu ayda görsel izleme yetileri, oldukça gelişmeye başlar. Oyuncakları ile daha fazla ilgilenmekle birlikte, hayvanlara karşı olan ilgileri de oldukça artar ve hayvanlarla oynamak için çaba sarf ederler.

Artık duydukları seslere daha duyarlı olan bebekler, sesin geldiği yöne doğru dikkat kesilir ve hatta sıra dışı sesleri şaşkınlık ve dikkatle anlamaya çalışırlar.

Sosyal Gelişimleri
Bebek artık sık gördükleri insanları tanıdıklarını, daha net bir şekilde belli etmeye başlar. Özellikle tanıdıkları insanlarla, daha yakından iletişim kurma çabasına girerler.

4 Aylık Bebeklerin Genel Davranışları

  • 4 aylık bebek gelişimi sürecinde, artık sırtını dayayarak oturduklarında başlarını tutabilirler.
  • Oyuncağını almanıza, ağlayarak tepki verebilirler.
  • Kahkaha atabilirler.
  • Elindeki eşyaları, ağızlarına daha sık götürürler.
  • Bu ay içerisinde, ilk dişi çıkabilir.
  • Hareketli nesnelere ya da canlılara karşı, daha fazla ilgi duyarlar.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu