Çocuk

Bebekler Oturmaya Hangi Ayda Başlarlar?

Her ebeveyn, bebeğinin fiziksel gelişiminin yolunda gidip gitmediğini merak eder. Örneğin; bebeğin oturması, emeklemesi ve yürümesi fiziksel gelişiminin ilerlediğinin göstergesi olan becerilerdir. Bebekler öncelikle başlarını dik tutmaya çalışırlar. Sonra oturma gelir ve ailelerin en çok sorduğu soru ise bebekler kaç aylıkken oturmaya başlar olur. Tabii ki her bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi farklıdır. Teorik bilgilere göre belirtilen zamanlar içerisinde bu eylemi gerçekleştiremeyen bebekler için hemen endişe duyulmamalıdır. Fakat herhangi bir gelişim geriliğinden şüphelenilen bebek için doktora başvurulmalıdır.

Bebekler Ne Zaman Oturtulabilir?

Birçok ebeveynin aklında bebekler kaç ayında oturtulur sorusu oldukça merak konusudur ve sürekli araştırılır. Her bebekte rutin olan ve 2. ayın bitiminde çekilen kalça ultrasonu eğer normal ise doktorlar bebeklerin 3. ayında oturtulmaya başlanmasını önerirler. Bunun üzerine ebeveynlerde bir endişe oluşur. Çünkü halk arasında bu aylarda oturtulmaya başlanan bebeklerin kemiklerinin batacağı ve eğrileceği inanışı mevcuttur. Ancak bebekler zaten 3. ayda vücutlarını kaldırmaya çabalarlar.

Ebeveynlerin burada yapması gereken bebeği oturma konusunda cesaretlendirmektir, oturmak istemeyen bebek kendini kaydıracaktır ve zaten burada zorlama söz konusu değildir. Olması gereken bebeği yalnız başına oturtmak söz konusu değildir. Tabii ki kucakta desteklenerek oturması sağlanmalıdır. Sırtı tam dik olarak değil de arkaya doğru eğik bir açıyla oturtulabilir.

bebek hangi ay oturur

Bebekler Desteksiz Ne Zaman Oturabilir?
4-5 aylardan sonra bebeğin sırtı ve yanları desteklenerek oturtulabilir. Bebekler bu zamanlarda öne doğru eğilme gösterebilirler, bu onun kendini kontrol etme çabasından kaynaklanır. Ayrıca oturtulan bebek her zaman ebeveyn gözetiminde olmalıdır, asla yalnız bırakılmamalıdır. Bebekler hangi ayda oturmaya başlar sorusunun cevabı olarak; eğer bebekler oturtulurken başını dik tutabiliyorsa 6. aydan sonra mama sandalyesinde oturtulabilir, desteksiz oturması sağlanabilir. Böylece kendini dik tutmayı öğrenirler.

Bebeklerde tam oturma 6-9 ay arasında gerçekleşir. 10. ay sonrasına da sarkabilir, eğer bebek başını dik tutabiliyor ve oturma için çaba gösteriyorsa bu aylara sarkması gayet normaldir. Çünkü her bebekte kas gelişimi farklıdır ve zorlanmaması gerekir. Ancak bebeklerde otururken rahatsızlık duyma ve başını dik tutamama gibi belirtiler varsa doktora başvurulması gerekir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu