Çocuk

İlkokula Başlama Yaşı 2021

Yapılan son düzenlemelere göre ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak belirlenmiştir. Ay hesabı o eğitim yılının Eylül ayına göre yapılmaktadır.

Kaç Aylıklar Başlıyor?
Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerle okula başlama yaşı zaman zaman değiştirilmektedir. Bir dönem 69 aylıklar ilkokula başlarken daha sonra yapılan düzenlemeler ile bu yaş 60 ya da 66 aylıklara kadar çekilmiştir. Ancak bu değişiklikler uygulanırken istenen verim sağlanamadı. Çocukların yaşı küçük olduğu için okula uyum sorunları yaşandı. Bu nedenle yeniden düzenleme yapılarak ilkokula başlama yaşı 69 aylıklara kadar çıkarıldı.

ilkokul başlama yaşı kaçtır

Milli Eğitim Temel Kanunun 22. maddesinde okula başlama yaşı düzenlemesine son hali verilmiştir. Detayları ise Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 11. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre;

 • İlkokul birinci sınıf için okula başlama yaşı 69 ayını tamamlayan çocuklardan başlamaktadır. Yani 69 ayın doldurulması şarttır.
 • Okula başlama yaşı hesaplama için kayıtların yapıldığı yıl Eylül ayı sonu itibariyle 69 ayını tamamlamak gerekir.
 • 69 – 70 – 71 aylık çocuklar ailelerin isteği ile okula bir yıl geç başlayabilir. Bunun için ailelerinin bir sağlık raporu sunması gerekir. İlkokula başlamak istemeyen bu çocuklar için anasınıflarına kayıt edilmeleri önerilir. Genellikle fiziki olarak yeterince gelişmemiş, arkadaşları ile uyum sağlamakta zorlanan çocuklar eğitim hayatına 1 yıl geç başlatılmaktadır.
 • 66 – 67 – 68 ayını tamamlayan çocuklara ise velilerin isteği halinde birinci sınıfa başlama hakkı sunulacaktır. Bunun için velilerin dilekçe vermesi gerekir.
 • 72 ayını dolduran çocuklar için hiç bir surette erteleme imkanı yoktur ve okula kayıt olmaları gerekir.
 • 57-69 ay arasındaki çocuklar için ana sınıfı zorunludur.
 • 45-56 aylık çocuklar isteğe bağlı olarak zorunlu anaokullarına gitme hakkına sahiptir.
 • 36-57 aylık çocuklar isteğe bağlı olarak anaokullarına gidebilecektir.
 • 33-35 aylık çocuklar ise gündüz bakımevlerine gidebilecektir.
 • Çocuklar kendisine uygun eğitim kurumunun bir üst kurumuna gitmek istiyorsa velinin istemesi ve ayrıca kurumda boş kontenjan olması gerekir. Öncelikle zorunlu olan öğrenciler alınacak daha sonra isteğe bağlı olarak kayıt yaptıranlar değerlendirilecektir.
 • Aileler çocuklarının kaç aylıklar okula başlıyor sorusunu MEB hesaplama robotu ile hesaplayabilecektir. Bu robot çocuğunun kaç aylık olduğunu hesapladığı gibi hangi eğitim kurumuna zorunlu/ihtiyarı gidebileceğini de gösterecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu