Çocuk

Bebek Tırnak Kesimi

Bebeğinizin bakımını yaparken dikkat edilmesi gereken bir husus da tırnak kesimidir. Oldukça minik olan bebeklerin bir o kadar küçük olan el ve ayak parmaklarındaki tırnakları kesmek ciddi maharet isteyen bir konudur. Ancak yine de gözünüzün çok fazla korkmasına gerek yok. Birkaç basit adımla bebeğinizin tırnaklarını kesebilmeniz pekâlâ mümkün. Eliyle yüzünü ve gözünü ovuşturan bebeklerin kendine zarar vermesinin önüne geçmek için tırnak kesimini aksatmadan, belli aralıklarla yapmak mutlaka önem taşıyor. Gözünüzde büyütmeden, fazla da geciktirmeden bebeğinizin tırnaklarını kesmek için hazırlanın!

Tırnaklar ne zaman kesilmeli?
Yeni doğan bebeklerde tırnakların uzama hızı düşüktür, ancak yine de haftada 1 kez uzama durumuna göre tırnakları kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca bebeğin ilk 6 hafta boyunca eldivenlerini mutlaka takması gerekir. 6 haftanın sonunda eldivenleri çıkardıktan sonra tırnakların bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Tırnakları keserken keskin kenarlar bırakmamaya ve yuvarlak bir hattı takip etmeye özen gösterin. Tırnak makası kullanmak yerine küçük bir makastan da faydalanabilirsiniz. Veya piyasada bulunan bebek tırnak bakım setlerini de tercih edebilirsiniz, burası size kalmış.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilmelidir

Bu noktada anne babalara önemli bir ipucu: Bebeğin tırnaklarını kesmek için en uykun zaman uyuduğu zamandır. Uyanık olduğu zaman bebeğiniz ani bir refleksle parmaklarını geri çekebilir, bu da sizin işinizi zorlaştırabilir. Yapılması gereken bebeğin uyuyakaldığı veya beslenirken ki dalgınlık anından faydalanmaktır. Yine bebek banyodan çıktıktan sonra tırnakları buharın etkisiyle daha da yumuşamış olacaktır, bu da işinizi kolaylaştırabilir. Bebeğinizin parmaklarını elinizle kavrayın ve tırnaklarını kesmek üzere yukarıya doğru kaldırın. Daha sonra hafif dokunuşlarla tırnakları kesmeye başlayabilirsiniz. Eğer yanlışlıkla tırnağı çok derinden kesip parmağı kanatırsanız panik ve heyecana kapılmadan temiz bir mendille baskı yapıp kanı durdurun. El tırnaklarını kestikten sonra ayak tırnaklarını da kesmeyi unutmayın. Bebeğinizin tırnaklarını yanlış kestiğiniz takdirde tırnak batması ve enfeksiyon gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Netice itibariyle, bebeğinizin tırnağını keserken çok da fazla korkmanıza gerek yok. Her ihtimale karşı yanınızda tecrübeli bir anne babanın bulunması elbette faydalı olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu