Çocuk

Gebelik Testi Yanlış Çıkar mı?

Hamile olduğunu düşünen kadınların doğru cevabı bulmak için ilk yaptıkları tercih gebelik testi yapmaktır. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin de, günümüzde ulaşılabilir en kolay yolu budur aslında. Hamilelik durumu hakkında şüpheleri olan kadınlar eczanelerde satılan ve idrar ile yapılan gebelik testleri sayesinde gebelik durumunu kolayca öğrenebilirler. Çünkü yapılan çoğu gebelik testinin sonucu yanlış uygulama olmadığı sürece %99 oranında doğru sonucu bizlere vermektedir.

Ancak yapılan yanlış uygulama ve diğer çeşitli nedenlerden ötürü yapılan testlerin sonucu yanlış çıkabilir. Yani yaptığınız testin sonucu pozitif çıktığı halde siz hamile olmayabilirsiniz. Peki, bunun nedenleri nelerdir, gelin birlikte göz gezdirelim..

Gebelik Testinin Sonucunu Etkileyen Durumlar
Evde yaptığınız gebelik testleri hamileliği öğrenmenin en kolay ve pratik yoludur. Peki bu testin sonucunu neler yanıltabilir ?

Kimyasal Gebelik
Sizde kimyasal gebelik geçiriyorsanız yaptığınız gebelik testi pozitif çıktığı halde siz hamile değilsinizdir. Kimyasal gebelik yaşayan kadınların kanında ve idrarında gebelik hormonu olarak bilinen hCG hormon seviyesi yükseldiği için gebelik testinde sonuçlar pozitif çıkar. Fakat bu gebelikte oluşan embriyo adet kanaması gibi dışarı atılır ve hamilelik yoktur.

hamilelik testi doğru mu

Dış Gebelik
Dış gebelik adından da anlaşılacağı üzere sperm ile yumurtanın birleşmesi üzerine oluşan embriyonun rahim dışırasında, genellikle fallop tüpleri olmak üzere başka yerlere yerleşmesidir. Dış gebelikte gerçek bir hamilelik sürecidir. Hamilelik hormonlarınız bu dönemde yükselmeye başlar. Bu sebeplerden dolayı da yaptığınız gebelik testlerinden pozitif sonuçlar alırsınız.

Mol Gebelik
Mol gebelikte de yine hamilelik sürecini andıran bir durum söz konusudur. Bu hamilelikte ise kromozomsal nedenlerden ötürü normal bir döllenme yaşanmamasından ötürü geçici bir hamilelik sürecidir. Çok sık rastlanan bir durum olmamasına karşı, tedavisi oldukça ciddiye alınmalıdır.

Kullanıcı Hataları
Gebelik testini kullanım kılavuzunu okumadan, heyecandan hızlı bir şekilde sonuçlar almak için kullanıcı hatalarından kaynaklanan bazı yanıltıcı sonuçlar alınabilmektedir.

  • Gebelik testini etkileyen diğer etkenleri ise;
  • Yakın bir zaman içerisinde yapılmış kürtaj operasyonu
  • Kısa vadede atlatılmış düşük
  • Testlerin buharlaşma çizgilerinden kaynaklı yanılma
  • Kullanılan ilaçlar

ve bazı tıbbi durumlar olarak sıralayabiliriz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu