Çocuk

Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar

Bebeklerimizin konuşmaya başlaması dünyanın en tatlı hallerinden birini hissetmektir. Çocukların gelişimi bakımından değerlendirdiğimizde; ne zaman konuşmaya başlar, hangi yaşta konuşmalar anlamlı bir hale gelir, ne zaman konuşma gecikmesi durumundan söz edebiliriz gibi soruların cevabını sizler için bir araya getirdik. Eğer sizde bu soruların cevabını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar ?
Çocuklarda dil gelişimi yaşlarına bağlı olarak değişim gösterir. Henüz 8 haftalık küçücük bir bebekken sözel iletişime ninni ve şarkı gibi tanıdık seslere tepkiler vererek başlar. Yaklaşık olarak 14 haftalık olduklarında ilk seslerini çıkarmaya başlarlar.
Bebekler 0 ile 3 aylıkken sesinizi duyduğunda tanır hale gelir. Eğer ağlıyorsa sesinizi duyduğunda susar. Emzirilirken duyduğu sesler sırasında emme hızını ona göre ayalar. Agu-gugu gibi kelimeleri de bu sırada dile getirebilir.
4 ile 6 aylıkken kıkırdamaya başlarlar. Bu süre zarfı içerisinde P,b ve m seslerini çıkarabilirler. Bebeklerimiz 9 aylık olduğunda ise değişik tonlarda sesler çıkarmaya başlarlar. Başkalarına karşılık olarak sesler çıkarmaktan hoşlanırlar.
7 ile 12 aylık olduklarında farklı farklı konuşma seslerini takip ederek, taklit etmeye çalışırlar. Çok net olarak telaffuz edemeseler bile 1 veya 2 kelime söyleyebilecek duruma gelirler.

çocuk geç konuşması

1 Yaşından Sonra Çocuklarda Konuşma Gelişimi
Çocuklarımız 1 yaşına geldiğinde 1-2 kelime kullanabilir hale gelmelidir. Örneğin, ” Buraya gel!” gibi basit ifadeleri takip edebilmeli ve ” Oyuncakların nerede?” gibi basit soruları anlayabilmelidir.
Eğer çocuğunuzun yürümesi, konuşmasından açık ara önde gidiyorsa bebeğinizin işitme ya da konuşma bozukluğu olup olmadığını uzman bir doktora kontrol ettirmelisiniz.

2 Yaşından Sonra Çocuklarda Konuşma Gelişimi
Çocuklarınız 2-3 yaşlarına geldiğinde iki-üç kelimelik cümleleri bir araya getirerek söyleyebilmeli. Kendini konuşarak fade edebilmelidir.
2,5 yaşındaki bir çocuk konuşma gelişimini tamamlamış olmalıdır. Bu yaşta konuştuklarını etrafında ki insanlarda anlamalıdır.
Eğer 2 yaşındaki çocuğunuz tek kelime bile konuşamıyorsa, çocuğunuzu dil ve konuşma terapistine götürmelisiniz.

3 Yaşından Sonra Çocuklarda Konuşma Gelişimi
Çocuğunuz eğer 3 yaşına geldiği halde hala 1 tek kelime bile konuşamıyorsa gecikmiş konuşma söz konusudur. 18-24 aylık olmuş çocuklar ortalama olarak 25 kelime söyleyebilirler. Buna kıyasla 3-4 yaşlarındaki bir çocuk ortalama olarak 800 ile 1500 kelime konuşur.

4-5 Yaşından Sonra Çocuklarda Konuşma Gelişimi
Çocuklarınız 4 – 5 yaşlarına geldiğinde konuşma gelişimini tamamlamış hale gelir. Karmaşık cümleler kurarak, anaokulu veya arkadaşlarıyla ilgili anlatmak istediklerini ve deneyimlerini etrafındaki insanlara anlatır hale gelir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu